SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'deki Kırım Tatar diasporasının önde gelen isimlerinden Rıdvan Akpınar yaşamını yitirdi

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Kırım Tatar diasporasının önemli isimlerinden Rıdvan Akpınar, 9 Ocak 2024 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Haber Giriş Tarihi: 10.01.2024 21:47
Haber Güncellenme Tarihi: 10.01.2024 22:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD'deki Kırım Tatar diasporasının önde gelen isimlerinden Rıdvan Akpınar yaşamını yitirdi

Kırım'daki yaklaşık 2 bin yerleşim yerinin Kırım Tatarca olarak Latin harflerle gösterildiği haritayı düzenleyerek Kırım Tatar halkına kazandırmış olan Rıdvan Akpınar, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York eyaletine bağlı Long Island kentinde 9 Ocak 2024 tarihinde vefat etti.

ABD'deki Kırım Tatar diasporasının önde gelen isimlerinden olan Rıdvan Akpınar'ın naaşı, 10 Ocak 2024 Çarşamba günü öğle namazına müteakiben Long Island Port Jefferson'daki Mevlana Camisinde kılınan cenaze namazı sonrası, saat 13.30'da Long Island Washington Memorial kabristanına defnedildi.

"RIDVAN AKPINAR'IN HAZIRLADIĞI HARİTA, LATİN HARFLERİ İLE HAZIRLANMIŞ EN KAPSAMLI HARİTA İDİ"

Kırım Vakfı Başkanı Tuncer Kalkay, vefata ilişkin açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:

"Rıdvan Akpınar ismini 40 yıldan fazla bir süreden beri kullandığımız ve faydalandığımız Kırım Tatarcasında Latin harfleri ile hazırlanmış Kırım Haritasının sol üst köşesinde yer alan nottan biliyorum. Bu nottan da Kırım Tatar kökenli eşi Hediye Akpınar ile ABD’de yaşadıklarına dair bir bilgi dışında düne kadar bir bilgiye sahip olamamıştım. Kırım Türkleri Amerikan Birliğinin (ABD’deki Kırım Tatar Cemiyeti) dünkü ilanında vefat ettiğini ve bugün de defnedileceğini öğrendim.

Söz konusu harita bugüne kadar gördüğüm Latin harfleri ile hazırlanmış en kapsamlı yerleşim yerlerini gösteren harita idi. İkibin civarındaki yerleşim yerini gösteren harita 1854 senesinden sonra Çarlık Rusyası tarafından hazırlanmış olup, Rıdvan Akpınar tarafından da aslına yönlendirilerek tercüme edilmiş. 40 yıldan beri de başucu haritamız olarak Emel Kırım Vakfı - Emel Dergisi, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi ve Kırım Vakfında baş köşemizde tablo olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Ancak bu önemli haritanın ne kadarlık bir sürede, hangi emeklerle, hangi zorlukla hazırlandığını, hangi senede basıldığını, müellifi olan Rıdvan Akpınar’ı hep merak ettim. Biz onu tanıyamadan dün aramızdan ayrılmış, bugün de defnedilmiş.

Rıdvan Akpınar’ı son yolcuğuna uğurlarken bu vesile ile yaptığı bu değerli hizmetten dolayı şükranlarımı sunmayı bir borç biliyor,

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve camiamıza başsağlığı diliyorum.

Milletine hizmet edenler asla unutulmaz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.