SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesinden 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü anma ve dua programı

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, 18 Mayıs 1944'te anavatanından koparılarak sürgün edilen Kırım Tatarları için anma ve dua programı düzenleyecek.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2023 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2023 14:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesinden 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü anma ve dua programı

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, 18 Mayıs 1944'teki büyük Kırım Tatar Sürgünü'nün 79. yıldönümünde dua ve anma programı düzenleyecek. Etkinlik, 18 Mayıs 2023 Perşembe günü saat 19.30'da Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kültür Merkezi Avrasya Salonu'nda yapılacak. 

 

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ'NDE NE OLDU?

Dönemin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) katili Josef Stalin'in emriyle Kırım Tatarları bir gece ansızın evlerinden çıkarıldı. Eşyalarını toplayıp yurtlarını terk etmesi söylenen Kırım Tatarlarına yalnızca 10 dakikalık süre verildi. Meydana toplatılan Kırım Tatarları hayvan vagonlarına bindirilerek zorla Sibirya, Ural Dağları ve Türkistan coğrafyasına kadar sürüldü. Sürgün edilen 420 bini aşkın Kırım Tatarının yüzde 46'sı sürgün yolunda açlıktan, havasızlıktan ve türlü hastalıklardan hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren Kırım Tatarlarının naaşları ise yol kenarlarına atıldı. 

Aylarca süren sürgünün ardından sürüldükleri yerlerde hayata tutunma mücadelesi veren Kırım Tatarları 1991'de SSCB'nin dağılmasıyla anavatanlarına dönse de Rusya Federasyonu'nun Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle vatan Kırım 2014 yılında yeniden işgal edildi. Yurdunda kalan Kırım Tatarları 24 Şubat 2022'de Ukrayna'nın ana karasına yönelik başlayan işgal girişimi ve topykeun saldırıların ardından işgalci yönetim tarafından Ukrayna cephesine karşı savaşması için zorla askere alınıyor. 

Vatan topraklarında kalan Kırım Tatarlarının bugün kültürü asimile ediliyor, evlerine baskın uygulanıyor. Özgür yaşam savaşı veren Kırım Tatarlarının anavatanında yaklaşık yüzde 80 Rus vatandaşı yaşamakta.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.