SON DAKİKA
Hava Durumu

Bir yıldır Ukrayna’yı bombalayan Rusya, İstanbul'da protesto edildi

İstanbul’da yaşayan Ukrainler ve Kırım Tatarları, Rusya’nın bir yıldır Ukrayna’ya karşı yürüttüğü geniş çaplı işgal saldırısını protesto etti.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2023 20:57
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2023 23:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bir yıldır Ukrayna’yı bombalayan Rusya, İstanbul'da protesto edildi

İşgalci Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’nın ana karasına yönelik başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırılarının ardından bir yıl geride kaldı. İstanbul’da yaşayan Ukrainler ve Kırım Tatarları, Rus saldırganlığını kınamak için Odakule'de protesto eylemi gerçekleştirdi.

Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklarıyla protestoya katılan eylemciler, işgalci Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçlarını gözler önüne seren posterler taşıdı.

Protestoda, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy, Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, İçkerya Çeçen Cumhuriyeti Türkiye ve Ortadoğu Ülkeleri Genel Temsilcisi Abdul-Hakim Şaptukayev, Maltepe Çerkes Derneği Başkanı Murat Özden konuşma yaptı.

"TÜM DÜNYAYA SAYGIYI HAK ETTİĞİMİZİ GÖSTERDİK"

Eylemde konuşma yapan Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy, İstanbul’daki protestoların bir yıldır neredeyse ara vermeden devam ettiğe dikkat çekerek, “Savaşın en başından hepimiz, Rus tehdidi karşısında birleştik. Bu tehdit devam ediyor. Ama ona karşı koyuyoruz. Bir yıl boyunca tüm dünyaya Ukrayna halkının ne demek olduğunu gösteriyoruz. Biz, farklı halklardan oluşan bir Ukrayna ulusuyuz. Tüm dünyaya saygıyı hak ettiğimizi gösterdik.” ifadelerini kullandı.

"GÖZÜ DÖNMÜŞ CANAVARI DURDURMANIN YOLU BİR AN ÖNCE BULUNMALI"

Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

“Gözü dönmüş Rusya sadece bölgemizde değil, tüm dünya barışı için tehdit unsuru oluşturmaya devam etmektedir. Kırım’ın işgalinden başlayarak Ukrayna’yı işgal etmeye başladı sivil ve çocukları da hedef alarak birçok insanın ölümüne sebep olmuştur. Dünyanın barışı ve huzuru için tüm dünya birleşerek bu gözü dönmüş canavarı durdurmanın yolu bir an önce bulunmalıdır.

Her türlü uluslararası hukuk, anlaşma ve kuralları yok sayarak Ukrayna ve Kırım’ı işgal eden Putin ve emrindeki silahlı askerler ve işbirlikçileri ile bu işgali meşrulaştırmak ve kabul ettirmek için her türlü en aşağılık yöntemleri uygulamışlar ve uygulamaya da devam etmektedir.”

Rusya’nın yüzlerce yıl boyunca farklı halklara zulmettiğini hatırlatan İçkerya Çeçen Cumhuriyeti Türkiye ve Ortadoğu Ülkeleri Genel Temsilcisi Abdul-Hakim Şaptukayev, Çeçenistan halkının Ukrayna’ya destek derdiğini belirterek, “Rus nazizmi yeneceğiz. Zafer bizim olacak.” dedi.

Rusya’nın işlediği savaş suçlarının hesabını mutlaka vereceğini Maltepe Çerkes Derneği Başkanı Murat Özden, “Ukrayna halkı kazanacak. Dünya barışı kazanacak. İnsanlık kazanacak.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da yaşayan Ukrain ve Kırım Tatar aktivistler, Şubat 2022'den bu yana neredeyse hiç ara vermeden Rusya karşıtı eylemler düzenlemeye devam ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.