SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünyada cehennemi yaşayanların yeri: Doğu Guta

Yaşanan Arap Bahar’ı sonrası çatışmaların Suriye’ye taşınmasından ardından insanlık en büyük sınavını Doğu Guta’da vermeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2018 15:56
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2018 16:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dünyada cehennemi yaşayanların yeri: Doğu Guta

Yaşanan Arap Bahar’ı sonrası çatışmaların Suriye’ye taşınmasının ardından insanlık en büyük sınavını Doğu Guta’da vermeye başladı. Doğu Guta’da yaklaşık 400 bin civarı sivil yaşamakta ve bölgenin kontrolü Beşar Esed rejimi karşıtı muhaliflerde.  Doğu Guta’da işlenen insanlık suçunun en büyük sorumlarından birisi de Rusya. Rus savaş uçakları sık sık Doğu Guta’yı hedef alıyor. Bölgede yaşayan sivillerin en temel ihtiyaçları karşılanamaz halde. Binlerce insan, açlık, susuzluk ve barınma ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Doğu Guta’da yaşananların diğer aktörü ise Beşer Esed. Doğu Guta, Esed yönetimi altında olan Şam’a yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bir bölge.

 

3 ayda 185 çocuk, 109 kadın katledildi

Açıklanan raporlara göre Doğu Guta’da son 3 ayda 185 çocuk, 109 kadın katledildi. Ölümlerin nedeni her zaman Rus uçakları ve Esad rejiminin saldırıları da değil. Bölgeye maalesef yeterli gıda ve tıbbı malzeme sokulamıyor. Yaralı sivillere gerekli tıbbı müdahale yapılamadığı için birer birer can veriyorlar. Bebek ölümlerinin sebebi ise gıda. Bölgede binlerce insan 1 gram yemeğe ve suya muhtaç halde yaşıyor. Bütün dünyanın kullanılmasına karşı olduğu kimyasal silahlar, bu bölgeyi adeta cehenneme çevirmiş durumda. Esed rejimi, bölgeyi varil, vakum, misket, sığınak delici bombalar ve havan toplarıyla vuruyor. Sığınak delici bombaların kullanılmasının tek sebebi sivillerin zarar görmesini sağlayıp muhaliflerin kontrolü altında bulunan bölgeyi terk etmesini sağlamak. Esed rejiminin ve Rusya’nın hedefinde olan yerler arasında hastaneler de bulunuyor. İçerisinde sadece sivillerin olduğu bilinen yerlere bombalar yağmur gibi yağıyor.

15 Mart 2011 yılında başlayan Suriye İç Savaşı’nda Doğu Guta 46 kez kimyasal silahlarla vuruldu.  En çok sivil kaybının yaşandığı tarih ise 21 Ağustos 2013. Bu tarihte Doğu Guta’da  1400’den fazla sivil öldürüldü. Esed rejimi sadece 2018 yılında bölgeye 3 defa klor gazıyla saldırdı.

Beşar Esed’e Doğu Guta’da siviller de var sorusu yöneltiğinde kendisi “sadece terör örgütlerine karşı müdahalemiz var” demiştir. Maalesef Doğu Guta’da yaşananlar durumun tam olarak böyle olmadığını gözler önüne seriyor. Doğu Guta  konumundan dolayı Esed rejimi için son derece önemli bir bölge. Şam’ın kontrolünü tamamen kontrol altına almak istediğinden dolayı “sivil hassasiyeti” göstermeyen rejim önüne çocuk, kadın, genç, yaşlı farketmeksizin bölgede katliam yaşatıyor.

Dünya kamuoyu Doğu Guta için birkaç açıklama dışında olayın dışında kalıyor. Dün, 21 Şubat tarihinde UNİCEF Doğu Guta için “içi boş” bir basın açıklaması yayınladı. UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Geert Cappelaere imzasıyla yayımlanan açıklama, "Hiçbir kelime ölen çocuklara, annelerine, babalarına ve sevdiklerine adalet sağlamayacak" ifadelerini kullanmakla yetindi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde bulunan “güçlü devletler” Doğu Guta için sessiz kaldılar. Rusya’nın ve Esed rejiminin önünü kesecek hamleler kullanmaktan uzak duruyorlar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.