SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'da seferberlik karşıtı gösterilere polis müdahalesi

Rusya'da seferberlik karşıtı gösterilere polis müdahalesi

Haber Giriş Tarihi: 21.09.2022 19:55
Haber Güncellenme Tarihi: 22.09.2022 03:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'da seferberlik karşıtı gösterilere polis müdahalesi


Rusya'da Putin'in açıkladığı kısmi seferberlik kararı sonrasında birçok şehirde gösteriler başladı. Seferberlik karşıtı gösterilere Rus polisi sert müdahale etti. Moskova, Saint Petersburg gibi çok sayıda şehirde Putin ve seferberlik karşıtı gösterilerin yapıldığı öğrenildi.Ukrayna’da topyekun işgal girişiminde bulunan Rusya yönetimi, Ukrayna ordusunun ortaya koyduğu direniş karşısında ağır kayıplar verdi. Çareyi, işgal edilen Ukrayna bölgelerinde sözde “referandum” oldubittisinde ve kısmi seferberlik ilanında bulan Putin Rusyası’nda sular durulmuyor. Rusya'da çok sayıda şehirde, seferberlik protestoları yapıldı. Moskova ve St. Petersburg ve çok sayıda şehirde gösteriler devam ederken; çok sayıda eylemcinin gözaltına alındığı aktarıldı.Rusya'da seferberlik karşıtı sloganlar atan ve gösteri yapan eylemciler, seferberlik yasasına karşı gelmekten 15 yıl hapis cezasıyla tehdit edildi. Moskova'daki eylemin merkezi olan eski Arbat Caddesi'ndeki polis müdahalesinde çok sayıda eylemci yaralandı. Ayrıca yaralı halde gözaltına alınanların olduğu öğrenildi.

RUSYA'DA 30'U AŞKIN ŞEHİRDE GÖSTERİLER BAŞLADI

Rusya'da Sibirya bölgesi dahil toplamda 38'i aşkın bölgede seferberlik karşıtı gösteriler yapılıyor. Gösterilerde en az 1026 eylemci gözaltına alındı. Öte yandan, gözaltına alınan isimler arasında yaşlı kadınların da yer aldığı öğrenildi. Polislerin, protestocuları polis merkezine götürmediği, otobüslere ve polis minibüslerine doldurup başka bir bölgeye götürüp beklettiği aktarıldı.

Söz konusu eylem kapsamında seferberlik karşıtları, “www.24liveblog.com” internet sayfası üzerinden örgütlenerek, kimin nerede nasıl gözaltına alındığını anbean görebiliyor. Öte yandan, Rus polisinin “www.24liveblog.com” internet sayfası üzerinden örgütlenen aktivistleri gözaltına almaya başladığı öğrenildi.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.