SON DAKİKA
Hava Durumu

“2014’te Rusya, Kırım’da askeri olduğunu ima etti”

Kiev’in Obolon Bölge Mahkemesi’nde devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukociç’in devlete ihanet davası incelenmeye devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 15:33
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 18:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“2014’te Rusya, Kırım’da askeri olduğunu ima etti”

Ukrayna’nın, Birleşmiş Milletler (BM) teşkilatında eski Temsilcisi Vladimir Yelçenko, Mart 2014’te Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın Kırım’da Rus askerlerinin olduğunu ima ettiğini söyledi.
 
Ukrayna’nın devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in devlete ihanet davası incelenmeye devam ettiği Kiev’in Obolon Bölge Mahkemesi’nde bugün (21 Şubat) yapılan duruşmaya katılan Ukrayna’nın eski BM Temsilcisi Vladimir Yelçenko, 8 Mart 2014 tarihinde Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin ile bir araya geldiğini anlattı. "Kırım'da askerleriniz var mı, yok mu?"Vladimir Yelçenko, “İyi hatırlıyorum. O gün, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin beni cumartesi günü olmasına rağmen Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Ben şaşırmıştım. Bir saat sonra geldim. O, büyük ihtimalle, benim yakın zamanda ayrılacağımı biliyordu ve bir şekilde vedalaşmak istedi. Bu görüşme esnasında kendisine, 'Dürüstçe söyleyin, Kırım’da askerleriniz var mı yok mu?' sorusunu sordum. Buna cevaben o, “Anlıyor musunuz, Volodya?” diye cevap verdi” şeklinde konuştu.166297Yelçenko’nun neden Rusya’nın Kırım’da askerlerinin olduğunu reddettiği ile ilgili sorusuna cevaben ise Grigoriy Karasin’in bunun “böyle bir çizgi” olduğunu söylediği belirtildi.
 
Bilindiği gibi Kiev’in Obolonskiy Bölge Mahkemesi, 2017 yılının Haziran ayı sonunda Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in aleyhine devlete ihanet suçuyla açılan davayı gıyaben incelemeye başladı.
 
Dava çerçevesinde ifade veren Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, 26 Şubat 2014’te Kırım Parlamentosu önünde yapılan Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan Kırım Tatarları ve Rusya yanlısı eylemcilerin olduğu mitingde, silahlı provokatörlerin bulunduğunu, her an kalabalığa ateş açabileceğini söyledi.
 
Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandr Turçinov ise Rusya Federasyonu’nun Belarus’ta yaptığı tatbikatta, Kırım’ın işgali yanı sıra Ukrayna’nın işgaline profesyonel şekilde önceden hazırlandığını ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.