SON DAKİKA
Hava Durumu

26 Şubat Mitinginden yeni detaylar

Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı, Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov’a, Rusya’dan edilen telefonlar ve mitinge katılan Rus askerler hakkında bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2018 10:55
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2018 11:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
26 Şubat Mitinginden yeni detaylar

Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı Gündüz Mamedov, Kırım’da 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti önünde düzenlenen mitinge, daha sonra yarımadayı işgal eden kıyafet değiştirmiş Rus askerler ve Kozakların katıldığını bildirdi.
 
Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı Gündüz Mamedov, Savcılığın dakika dakikasına 26 Şubat 2014 tarihinde meydana gelen olayları, mağdurları, düzeni koruması gereken kolluk organları ve yönetimini tespit edebildiğini belirtti.
 
Mamedov, “Yarımadanın Ukrayna’dan ayrılması çağrısında bulunan Rusya yanlısı aktivistlerin düzenlediği eylem katılımcıları arasında, daha sonra havalimanları, idari binalar ve askeri üslerin işgal edilmesine aktif şekilde katılan kıyafet değiştiren Rusya ordusunun askerleri yer aldı” diye kaydetti.
 
Ayrıca mitinge Kuban Kozaklarının da katıldığını ekleyen Mamedov, “Söz konusu iki gruptaki vatandaşların da yarımadanın iradesinin tecelli etmesiyle hiçbir ilişkisinin olmadığını" ifade etti.
 
Soruşturma görevlilerinin, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov’un cep telefonlarına “sürekli olarak Rusya Federasyonu’ndaki abonelerden aramalar” geldiğini tespit ettiğini paylaşan Mamedov, mitingde düzeni koruyan kolluk kuvvetleri organları yöneticilerinin, ciddi sonuçlara neden olan görevini ihmal etmekle suçlandığını ve hakkında arama kararı çıkarıldığını kaydetti.166802Bilindiği gibi 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.
 
Ardından sözde yönetim bahse konu mitingden dolayı “toplu kargaşa” gerekçesiyle Kırım Tatarlarına baskı aracı olarak sözde 26 Şubat davasını başlattı. Kırım’ın Rus yönetimi tarafından “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bırakılırken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde “kargaşa organize etmek” suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlandı.
 
Kırım Yüksek Mahkemesi, 20 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı duruşmada, “26 Şubat davalarını” ayırmaya, yani 26 Şubat 2014 tarihinde miting organize etmek suçuyla yargılanan Ahtem Çiygöz ve mitinge katılmakla suçlanan gençler birbirinden ayrı şekilde yargılamaya karar verdi. 13 Eylül tarihinde söz konusu karara itiraz dilekçesi incelendi, ancak Rus hakimler dilekçeyi reddederek önceki mahkemenin kararını onadı.
 
11 Eylül 2017 tarihinde Kremlin kontrolündeki mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü 8 yıl hapse mahkum etti. Türkiye Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok kişinin çabası sonucu 25 Ekim tarihinde Ahtem Çiygöz serbest bırakılarak Türkiye’ye götürüldü. 27 Ekim’de Ahtem Çiygöz Ukrayna’ya döndü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.