SON DAKİKA
Hava Durumu

AB, Kırım için 5 Rus'a yaptırım uygulamaya hazırlanıyor

Kırım yaptırımları çerçevesinde 5 Rusya vatandaşının mal varlıklarının dondurulması ve vize yasağına tabi tutulmalarının planlandığı belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2018 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2018 18:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB, Kırım için 5 Rus'a yaptırım uygulamaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB), işgal altındaki Kırım’da yasa dışı Rusya devlet başkanlığı seçimlerinin organizasyonundan sorumlu 5 Rusya vatandaşının mal varlıklarını dondurmayı ve vize yasağı uygulamayı planlıyorAzatlık Radyosu'nun Brüksel muhabiri Rikard Jozwiak, Twitter hesabı üzerinden konuyla ilgili olarak, “AB, Mart ayında Kırım’da (yasa dışı) Rusya devlet başkanlığı seçimlerinin düzenlenmesinden sorumlu 5 kişiye mal varlıklarını dondurma ve vize yasağı getirmeye hazırlanıyor. Mayıs ayı ortalarında AB bakanları tarafından teyit edilecek. Bu şahıslar, 150 kişi ve 38 şirketi içeren yaptırımlar listesine eklenecekler.” açıklamasında bulundu.

Twitter is purging a lot of spam/scam accounts right now, so you may see your follower count drop

30"> Nisan 2018Avrupa Konseyi’nin internet sayfasında 12 Mart’ta yapılan açıklamada, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve egemenliğini tehdit eden eylemler nedeniyle 150 kişi ve 38 şirkete karşı mal varlıklarının dondurulması ve vize yasağının getirilmesini öngören yaptırımların 15 Eylül 2018 tarihine kadar uzatılması kararının alındığı belirtilmişti.167502Bilindiği gibi Ruslar, yeni devlet başkanlarını seçmek için 18 Mart tarihinde sandık başına gitti. Seçimleri kazanan Vladimir Putin'in devlet başkanlığı 6 yıl daha, yani 2024 yılına kadar devam edecek.
 
Rusya, başkanlık seçimlerini, işgal ettiği Kırım’da da yasa dışı olarak düzenledi. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının yarımadada yasa dışı Rusya başkanlık seçimlerine katılmayacağını açıklamıştı. Ukrayna Kırım’daki seçimleri meşru olarak kabul etmedi. Birçok batı ülkesi de Ukrayna ile dayanışma göstererek Kırım’da yasa dışı seçimler düzenlenmesini kınadı ve kabul etmedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.