SON DAKİKA
Hava Durumu

AB'nin Belarus yönetimine uyguladığı yaptırımlara Türkiye'den destek yok

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2011 16:17
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2011 16:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB'nin Belarus yönetimine uyguladığı yaptırımlara Türkiye'den destek yok
BRÜKSEL (A.A) - Türkiye, AB'nin geçen aralık ayındaki seçimlerde muhalefete baskı uyguladığı gerekçesiyle Belarus yönetimine yaptırım uygulama kararına destek vermedi.
     AB Konseyi'nden yapılan açıklamada, Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko ve diğer üst yönetimi kapsayan seyahat yasağı ve malvarlıklarının dondurulması yaptırımına aday ülkelerden Hırvatistan, Makedonya, Karadağ ve İzlanda'yla potansiyel aday ülkelerden Arnavutluk, Bosna Hersek ve Sırbistan'ın katıldığı belirtildi.
     Belarus yönetiminden 100'den fazla ismi hedef alan AB yaptırımlarına Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi'ne dahil Norveç ve Lihtenştayn'ın da destek verdiği bildirildi.
     Türkiye'nin aday ülke olarak AB'nin oybirliğiyle aldığı Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası kararlarına katılması gönüllülük esasına dayanıyor. Ankara, AB'nin ilgili kararlarına katıldığı oranda dış politikada AB ile uyumlu hareket etmiş sayılıyor.
     Bu arada AB üyeleri, yaptırım kararı aldıkları Belarus yönetimiyle vize kolaylığı ve geri kabul anlaşması müzakerelerini yürütmesi için AB Komisyonu'na yetki verdi.
     Diplomatik kaynaklar, AB'nin bu adımla Belarus yönetimi ve halkı arasında ayrım yaptığını göstermeye çalıştığını belirtti.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.