SON DAKİKA
Hava Durumu

AB, Türkiye ile nişanı atmak istiyor

Avrupa Birliği (AB) Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Türkiye’nin AB süreci hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2018 12:46
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2018 12:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB, Türkiye ile nişanı atmak istiyor

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türkiye’nin üyeliğe değil stratejik ortaklığa yoğunlaşması gerektiğini bildirdi.

2018 Nisan'da yayınlanacak Türkiye AB İlerleme Raporu'nun öncesinde, AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, bugün (22 Şubat) Alman Die Welt gazetesine verdiği demeçte Türkiye’nin üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gazeteye verdiği mülakatta Türkiye'nin "jeostratejik konumu ve kalabalık nüfusuyla" AB için "çok önemli" bir komşu olduğunu vurgulayan Hahn, Türkiye ve AB'nin gelecek yıllarda Fransa Cumhurbaşkanı "Emmanuel Macron'un da önerdiği üzere üyelik müzakerelerinden ziyade stratejik bir ortaklığa yoğunlaşması gerektiğini" aktardı.

Bu şekilde "iyi niyetle erişilebilecek ve karşılıklı ilişkilerde gerginlik yaratmayacak hedeflerin belirlenebileceğini" kaydeden Hahn, "ortaklık ilişkilerinde yeni bir perspektifin her iki tarafın da çıkarına olacağını" söyledi. Hahn, sözkonusu ortaklığın "örneğin orta vadede AB-Türkiye Gümrük Birliği'nin hizmet ve diğer sektörlere genişletilmesinin müzakere edilmesini" içerebileceğini söyledi.

"Türkiye'nin AB için çok önemli bir komşu olduğunun" altını çizen Komiser, ikili işbirliğinin "sıklıkla gayet iyi işlediğini" ve "gergin ilişkilerin her iki tarafın da çıkarına olmadığını" belirtti. Hahn, ticari ve göç politikasına dair ikili ilişkilerin "önemli" olduğuna değinirken, enerji alanındaki işbirliğinin ise "daha da genişletilebileceğini" söyledi.

"Göz yumamayız"

Büyük bir kısmında Türkiye'nin ele alındığı mülakatta Hahn, Türk-Alman gazeteci "Deniz Yücel'in serbest bırakılmasının Türkiye'deki hukuk devleti sorunlarıyla ilgili kaygılarını değiştirmediğini" söyledi. Binlerce insanın Türkiye'de, kısmen hakkında iddianame hazırlanmış olmaksızın, tutuklu olmasına değinen Hahn, "Türkiye'deki bu ciddi hukuk devleti eksikliklerine göz yumamayacaklarını" söyledi. Hahn, Türkiye'nin "sempati toplama politikasının yetersiz" olduğunu kaydetti.

Türkiye'de "siyasetin yargı üzerinde bir etkisi olduğunun aşikar olduğunu" kaydeden Komiser Hahn, Türkiye'nin "anayasaya göre" bir hukuk devleti olduğunu ancak "pratikte ciddi eksiklikler" olduğunu vurguladı.

 

"Rapor eleştirel olacak"

AB Komisyonu'nun Nisan'da yayınlayacağı Türkiye raporuyla ilgili olarak Hahn, "Eğer o zamana kadar köklü değişiklikler olmazsa, Türkiye'nin ülke raporu özellikle de hukuk devleti gelişmelerine ilişkin olarak eleştirel bir nitelik taşıyacak" dedi. Brüksel'in Ankara'dan "temel demokratik haklara saygılı olunmasını" beklediğini aktaran Hahn, buna yargının bağımsızlığı, hukuk devleti ilkelerine bağlılık ve ifade özgürlüğünün de dahil olduğunu söyledi.

Mart sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB liderleriyle bir araya gelecek olmasına ilişkin Hahn, "yakında üst düzeyde görüşmelerin yapılacak olmasının iyi olduğunu" ve bu görüşmelerin "ilişkilerin normalleşmesine katkı sağlayabileceğini" belirtti.

60 yaşındaki Avusturyalı Johannes Hahn, AB Genişlemeden Sorumlu Komiserlik görevini 2014'ten bu yana sürdürüyor.

Kaynak: DW

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.