SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD 13 Rus vatandaşına daha yaptırım uygulayabilir

ABD Hazine Bakanlığı, 13 Rus vatandaşına daha yaptırım uygulanması için inceleme başlatacak.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2018 13:47
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2018 14:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD 13 Rus vatandaşına daha yaptırım uygulayabilir

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı, daha önce "2016'daki başkanlık seçimlerine müdahale etmek" ile suçlanan 13 Rus vatandaşına yaptırım uygulanması için inceleme başlatacak.
 
Konuyla ilgili 24 Şubat tarihinde gazetecilere açıklama yapan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “Seçimlere müdahaleyi (Rusya’nın ABD’de başkanlık seçimlerine müdahalesi) incelemeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde verilen dilekçe ile ilgili FBI (Federal Soruşturma Bürosu) ile yakından işbirliği yapıyoruz ve gerekirse, FBI’ın elinde olan bilgilere dayanarak yaptırım uygulanmasını ele alacağız” diye kaydetti.
 
Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, 13 Rusya vatandaşına karşı yaptırım uygulanabileceği ihtimalinin olduğunu söylemişti. Nauert, “Yaptırımlar, önceden tahmin etmediğimiz şeydir, ama bunu inceleyebiliriz” dedi.166355Geçtiğimiz günlerde ABD Adalet Bakanlığı 13 Rus vatandaşı ve 3 Rus şirketine yönelik 2016'daki başkanlık seçimlerine müdahale etme suçlamasında bulundu. Yapılan soruşturmaya göre, söz konusu kişilerin St. Petersburg merkezli İnternet Araştırmaları Ajansı görevlileri olduğu bildirildi. Suçlamaların iletildiği kişiler arasında ABD’de bahse konu ajansla bağlantılı olduğu iddia edilen iş adamı Yevgeniy Prigojin yer alıyor. Öte yandan Yevgeniy Prigojin, şirket ile bağlantısını reddediyor.
 
Suçlananlar arasında ayrıca Mihail Bıstrov, Mihail Abramov olarak da bilinen Mihail Burçik, Aleksandr Abramov, Aleksandra Krılova, Anna Bogaçeva, Sergey Polozov, Mariya Bovda (Mariya Belyayeva), Robert Bovda, Vadim Podkopayev, Gleb Vasilçenko, İrina Kaverzina, Vladimir Venkov ve Ceyhun Aslanov yer alıyor. Söz konusu kişiler, “ABD’ye karşı dolandırıcılık amacıyla komplo”, “veri aktarımı ve bankacılık işlemleri için elektronik araçlar kullanılarak dolandırıcılık amacıyla komplo”, “ağırlaştırıcı koşullar altında kişisel verilerin çalınması” ile suçlandı.
 
Seçimlere müdahaleyle suçlanan şirketler arasında İnternet Araştırmaları Ajansı, Konkord Yönetim ve Danışma, Konkord Catering şirketleri yer aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.