SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD’den Kırım’ın işgalini tanımama vaadi

ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi, Rusya’ya yönelik yaptırımların iptal edilmeyeceğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2018 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2018 16:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD’den Kırım’ın işgalini tanımama vaadi

ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Marie Yovanovitch, ABD’nin Kırım’ın işgalini hiçbir zaman kabul etmeyeceğini ve yarımada üzerinde kontrol Ukrayna’ya iade edilene dek Rusya Federasyonu’na yönelik uygulanan yaptırımları iptal etmeyeceğini ifade etti.
 
Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü vesilesiyle Kiev’de bugün, 26 Şubat tarihinde düzenlenen “İşgal Edilen Yarımada: 4 Yıllık Direniş” konulu uluslararası foruma katılan ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Marie Yovanovitch, ABD’nin Kırım’ın Rusya tarafından işgalini hiçbir zaman tanımayacağını belirtti.
 
Marie Yovanovitch, “Tutumumuz net, Kırım, Ukrayna’nın parçası ve Kırım yüzünden uygulanan yaptırımlar, Ukrayna, Kırım’ı kontrolü altında geri alana dek yürürlükte kalacak… ABD, Kırım’ın geçici işgalini hiçbir zaman tanımayacak, yaptırımlar ise Ruslar yarımadadan çekilene kadar yürürlükte kalacak” diye konuştu.
 
Büyükelçi Yovanovitch, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün yeniden tesis edileceği ümidini de dile getirdi.166533Daha önce ABD’nin 13 Rusya vatandaşına daha yaptırım uygulayabileceği bildirilmişti. Söz konusu yaptırımlar, Rusya vatandaşlarının ABD’de 2016 yılında düzenlenen başkanlık seçimlerine müdahale ettiği suçlanmasından dolayı uygulanabilecek.
 
Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı, Ukrayna’da Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 4. yıl dönümü dolayısıyla “İşgal Edilen Yarımada: 4 Yıllık Direniş” konulu uluslararası bir forum düzenliyor. 3 panelden oluşacak forumun birinci panelinde; kültür, eğitim, sosyal politika, dışişleri bakanlığı temsilcileri, ayrıca ombudsman ofisi, Kırım Savcılığı ve Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği temsilcilerinin, yönetimin Kırım’ın yeniden entegrasyonu ve işgale son verilmesi için ne yaptığını öğrenmek adına devlet yönetiminin tüm temsilcilerinin bir araya toplanması öngörülüyor. İkinci panelde, uluslararası toplum temsilcilerini bir araya getirecek. Üçüncü panel, hak savunucuların faaliyetleri ve insan hakları durumu ile ilgili olacak. Bu panel çerçevesinde Ukrayna’nın siyasi tutukluların aileleri ve yakınlarına nasıl yardım edebileceği konusu masaya yatırılacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.