SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, Orta Asya'da üs kurmayı planladığı iddiasını yalanladı

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2008 10:59
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2008 10:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, Orta Asya'da üs kurmayı planladığı iddiasını yalanladı
     ABD, Orta Asya'da üs kurmayı planladığı yolunda Rusya tarafından gündeme getirilen iddiayı yalanladı.
     Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov'un, "ABD'nin Özbekistan ve Kazakistan'da askeri üs kurma planları yaptığı" yolundaki açıklamasıyla ilgili olarak AP'nin sorusunu yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Matthew Bryza, "Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum" dedi.
     ABD'nin Özbekistan Büyükelçiliği sözcüsü Molly Stephenson da "Özbekistan'da daimi üs kurma gibi bir plan gündemimizde yok" diye konuştu.
     Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov, ABD'nin Özbekistan ve Kazakistan'da askeri üs kurma planları yaptığını, bunun kendilerini kaygılandırdığını söylemişti.
     Makarov, Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, ABD'nin Özbekistan ve Kazakistan'da üs kurma planından duydukları rahatsızlığı dile getirerek, ''Amerikan askeri üsleri dünyanın her tarafına yayılmış durumda. ABD, Romanya ve Bulgaristan'da üs açtı. Bize ulaşan bilgilere göre Özbekistan ve Kazakistan'da da üs kurmayı planlıyor'' dedi.
     ABD'yi Ukrayna ve Gürcistan'ı NATO üyeliği için zorlamakla suçlayan Makarov, ''Rusya'nın ABD'nin askeri müttefikleri tarafından kuşatıldığını'' savundu.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.