SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD: Rusya isterse Suriye'deki saldırıları durdurabilir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ve Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Suriye’deki saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2018 09:36
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2018 12:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD: Rusya isterse Suriye'deki saldırıları durdurabilir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Suriye'de ateşkes kararına karşı rejimin Doğu Guta'da saldırılarına devam ettiğini bildirirken, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Suriye'de Beşşar Esed rejiminin sivillere yönelik saldırılarını derhal durdurması ve ilk yardım görevlilerinin acil müdahale gereken bölgelere girişinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Sözcü Sarah Sanders, bugün (27 Şubat) Beyaz Saray'daki günlük basın brifinginde Suriye'deki son gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Sanders, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından geçen cumartesi günü (24 Şubat) alınan Suriye genelinde "insani ateşkes" kararıyla ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

"Suriye (rejimi), yüz binlerce sivili hava, top, roket ve ardından da kara saldırılarıyla terörize ediyor. Rejimin klorin gazını bir silah olarak kullanması, sadece durumu daha da kötüleştiriyor. ABD, insani yardım görevlilerinin acil yardıma muhtaç kişilere ulaşması için saldırıların derhal sona ermesi çağrısında bulunuyor."

Sanders, Esed rejiminin bir kez daha kimyasal silah kullanması durumunda ABD'nin yeniden saldırı düzenleme ihtimalinin olup olmadığı sorusunu yanıtladı.

 

"Suriye uyarımızı ciddiye almalı"

Sözcü, bu soru üzerine, "Başkan (Trump), Esed rejimine karşı zaten daha önce uyarı yaptı. Bu mesajı aynen koruyoruz. Saldırıların derhal durması gerektiğini söylüyorsak kastımız tam olarak budur ancak spesifik adımlar anlamında ne yapacağımızı buradan açıklayacak değilim. Suriye rejiminin bunu ciddiye alması gerekir" yorumunu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert ise, resmi Twitter hesabından bugün (27 Şubat) yaptığı paylaşımlarda Beşşar Esed rejiminin Doğu Guta'daki saldırılarına değindi.

"Suriye rejimi, Rus ve İranlı destekçileriyle Doğu Guta'da saldırılara devam ediyor" ifadesini kullanan Nauert, saldırıların BMGK kararına rağmen yapıldığına dikkati çekti.

 

"Klor gazı kullanması sivil halkın durumunu daha beter hale getiriyor"

Sözcü, paylaşımlarında şunları kaydetti:

"Rejim teröristlerle savaştığını iddia ediyor fakat hava saldırılarıyla, top atışlarıyla ve yerden saldırılarla yüz binlerce sivil insanı terörize ediyor. Rejimin klor gazı kullanması sivil halkın durumunu daha da beter bir hale getiriyor. Rusya istemesi durumunda BMGK ateşkes kararı gereği bu saldırıları durdurabilecek etkiye sahip. ABD bu saldırıların bir an önce son bulması ve insani yardımların acil bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaşması çağrısını yapıyor."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.