SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, uzayı artık bir Türk’e danışacak

ABD Hükûmetinin, Ulusal Uzay Konseyi için oluşturduğu 30 kişilik heyette bir Türk yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2018 15:27
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2018 15:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, uzayı artık bir Türk’e danışacak

Sierra Nevada Corporation (SNC) CEO'su Fatih Özmen, ABD Ulusal Uzay Konseyi'ne danışmanlık yapacak.

Beyaz Saray’ın resmi sitesinde yer alan açıklamada Ulusal Uzay Konseyi Kullanıcılar Danışma Grubu’na 30 kişilik üst düzey isim davet edildiği bildirildi.

Dünyanın en büyük uçak, havacılık, terknoloji, savunma şirketleri ile üst düzey komutanlar ve astronotların bulunduğu konseyde bir Türk de yer aldı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığında dün (21 Şubat) toplanan kuruldaki tek Türk, Sierra Nevada Corporation (SNC) CEO'su Fatih Özmen oldu.

 

Konseyde Boeing, Lockheed Martin, SpaceX var

Konseyde Apollo 11’in efsanevi astronotu Buzz Aldrin, United Launch Alliance CEO’su ve Başkanı Tory Bruno, Northrop Grumman CEO’su Wes Bush, Lockheed Martin Corporation CEO’su Marillyn Hewson, Alabama Valisi Kay Ive, Boeing CEO’su Dennis Muilenburg, SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell gibi isimler de yer alıyor.

Sierra Nevada Corp’un (SNC) resmi sitesinde yer alan bilgide ise "Amerika'nın Uzay Uçağı" olarak da bilinen Dream Chaser ile tanınırlığını artıran SNC'nin, 2020’den itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu’na hizmet vermek üzere NASA ile bir anlaşma yaptığı hatırlatıldı.

 

"Benim için gurur verici"

Fatih Özmen, ABD Yönetimi'nin uzay alanındaki çalışmaları hakkında görüşlerini "Hayal gücümüzü harekete geçirecek ve çocuklara, nelerin mümkün olabileceği konusunda ilham verecek" sözleriyle dile getirdi.

SNC Başkanı Eren Özmen ise, "Fatih’in Ulusal Uzay Konseyi’nin Kullanıcılar Danışma Grubu’nda bulunması gurur verici. Önümüzdeki yıllarda da uzay çalışmalarını artırmaya ve özel uzay endüstrisinin rolünü geliştirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.