SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD ve Rusya'dan karşılıklı yaptırımlar: Moskalkova ve Obama listede!

ABD, Ukrayna'ya karşı savaşma kapasitesini daha da azaltmak için Rusya’ya benzeri görülmemiş küresel yaptırımları uyguladığını duyurdu. Buna karşılık Rusya, ABD'nin yaptırımlarına misilleme olarak 500 kişiyi yaptırım listesine ekledi. Yaptırım listesinde Barack Obama'nın adı dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2023 11:22
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2023 12:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD ve Rusya'dan karşılıklı yaptırımlar: Moskalkova ve Obama listede!

Ukrayna'ya karşı askeri saldırganlığı başlattığından bu yana Rusya'ya birçok alanda yaptırım uygulayan ABD, yeni yaptırım listesini açıkladı. ABD’nin G7 ülkeleri ve diğer uluslararası ortaklarla koordinasyon halinde uyguladığı yeni yaptırımlar, Rusya'nın askeri ve endüstriyel tedarik zincirini ile enerji gelirlerini hedef aldı.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından dün yayımlanan yazılı açıklamada, 300 kişi ve kurum yaptırım listesine alındı.

Yeni yaptırım kararıyla, Rusya'nın ihlal ve kaçakçılık, askeri-sanayi tedarik zincirleri ve gelecekteki enerji gelirlerinin hedef alınmasının amaçlandığı vurgulanan açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri bugün, G7 ve diğer uluslararası ortaklarla koordinasyon halinde, Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'ya karşı savaşma kapasitesini daha da azaltmak için benzeri görülmemiş küresel yaptırımları ve diğer kısıtlayıcı ekonomik önlemleri güçlendiriyor. ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), Rusya'yı savaşından sorumlu tutmak için G7 Liderler Zirvesi'nde verilen yeni taahhütleri uyguluyor" denildi. 

ABD’nin Rusya’ya yönelik en sert adımlarından biri olarak görülen bu yaptırım kapsamında 20 ülkedeki 22 kişi ve 104 kuruluşun yanı sıra 200'e yakın gemi ve hava aracı "bloke edilmiş mal" olarak tanımlandı ve yaptırım listesine alındı.

RUSYA İNSAN HAKLARI YETKİLİSİ DE YAPTIRIM LİSTESİNDE

Yaptırım listesinde yer alan kişiler arasında Rusya’nın İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsmen) Lyudmila Moskalkova, Rusya Devlet Başkan Yardımcıları İgor Levitin ve Dmitriy Şalkov ayrıca Rusya Eğitim Bakanı Sergey Kravtsov da bulunuyor.

71 ŞİRKET KARA LİSTEYE ALINDI

Öte yandan, ABD Ticaret Bakanlığı da çeşitli tüketim mallarının Rusya'ya ihracatına yönelik yeni kısıtlama getirdi ve ABD teknolojisine erişimi zorlaştırmak amacıyla 71 şirketi kara listeye ekledi.

RUSYA’DAN MİSİLLEME

Rusya, ABD'nin yaptırımlarına misilleme olarak 500 kişiyi yaptırım listesine ekledi. Rusya Dışişleri bakanlığı dün, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın da dahil olduğu 500 kişi ve kurumun hedef alındığı bir yaptırım listesi açıkladı.

Bununla birlikte Bakanlık yayımladığı belgede, Rusya'nın, ABD'nin mart ayında casusluk şüphesiyle tutuklanan Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich'e konsolosluk erişimi için yaptığı son talebi de reddettiğini aktardı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.