SON DAKİKA
Hava Durumu

Afrin'de geçici yerel meclis oluşturuldu! İşte detaylar...

TSK'nın Afrin'eyönelik Zeytin Dalı Harekatı ile teröristlerden temizlenen Afrin'de Kürt, Arap ve Türkmen sivil temsilcilerden oluşan geçici bir yerel meclis oluşturuldu.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2018 15:45
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2018 16:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Afrin'de geçici yerel meclis oluşturuldu! İşte detaylar...

20 SANDALYELİ MECLİSTEKİ DAĞILIM NASIL?

Kentin ileri gelenlerinin oylarıyla kurulan 20 sandalyeli meclisteki dağılım; 11 Kürt, 8'i Arap ve bir Türkmen şeklinde. Meclisin başkanlığına ise Kürt temsilciler arasından seçilen Züheyir Haydar getirildi.

AFRİNLİ OLMA VE AFRİN'DE YAŞAMA ŞARTI

8 kişilik icra kurulunda ise Zekeriye Muhammed, Casim el Siferi, Ahmet Hac Hasan, Abdürrahman Naccar, Horu Osman ve Muhammed Şeyh Raşit yer alıyor. Mecliste yer alabilmek için ise Afrinli olmak ve Afrin'de yaşamak şart. 

HAYDAR: KENDİ KENDİMİZİ YÖNETECEĞİZ

Meclise başkan seçilen Züheyir Haydar AA'ya yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye bu imkanı sağladığı için teşekkür ederiz. Afrin halkına hizmet edeceğiz. Fırat Kalkanı gibi Zeytin Dalı bölgesi de örnek olacak." dedi.

Halkı Afrin'e dönmeye çağıran Haydar, "Tüm Afrinliler gelirse daha demokratik bir seçim yapabiliriz. Kendimizi biz yöneteceğiz. Kandil ya da başka yerden gelenler değil." ifadelerini kullandı.

"TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ" VURGUSU

Haydar, meclisin Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) çatısı altında kurulduğunu ve Halep'teki yerel meclise bağlı olacağını vurgulayarak, ülkenin toprak bütünlüğünden yana oldukları mesajını verdi.

AFRİN'İ TÜRKİYE'NİN ATAYACAĞI VALİ Mİ YÖNETECEK?

Öte yandan, yaklaşık 15 gün önce açıklamalarda bulunan Afrin Kurtuluş Kongresi Sözcüsü Hasan Şindi ise,
 Gaziantep toplantısında 5 yedek üyeyle birlikte 35 kişilik bir meclis seçtiklerini ve 24 Kürt, 8 Arap, 1 Alevi, 1 Ezidi ve 1 Türkmen’den oluşan meclise seçilen isimlerin listesini Valilik ve Dışişleri Bakanlığına verdiklerini belirterek “Afrin’i, Türk hükümetinin Türkiye’den atayacağı vali ve kaymakamın yöneteceğini, Afrin’in Antakya’ya ait olacağını” ifadelerini kullanmıştı. 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.