SON DAKİKA
Hava Durumu

AGİT: Ukrayna’daki seçimler demokratik standartlara uygun düzenlendi

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2014 16:07
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2014 15:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AGİT: Ukrayna’daki seçimler demokratik standartlara uygun düzenlendi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Ukrayna’daki seçimleri gözetleyen misyonun başkanı ve özel koordinatörü Kent Harstedt, Ukrayna hükümetinin, ülkenin büyük bir kısmında demokratik ilkelere uygun seçimleri düzenlemeyi başardığını bildirdi.

Kent Harstedt, Kiev’de 27 Ekim tarihinde düzenlenen basın toplantısında, “Ukrayna’daki seçimler demokratik ilkelere uygun şekilde düzenlendi. Bu, hükümetin Ukrayna’nın büyük bir kısmında seçimleri düzenlemeyi başarabildiğini kanıtlıyor. Bu ise Ukrayna’nın, seçimlerin demokratik yükümlülüklere uygun seçimler düzenlemesinde yeni bir adım attığı anlamına geliyor” dedi.

Ukrayna’daki seçimler ileriye doğru bir adım

Avrupalı gözlemciler misyonunun ön raporunda Ukrayna’da 26 Ekim tarihinde yapılan seçimler, ülkenin uluslararası yükümlülüklere uygun demokratik seçim sürecinin güçlenmesi için atılan önemli bir adım olarak nitelendirildi.

AGİT Parlamenter Asamblesi gözlemciler misyonunun Başkanı Doris Barnet, “Yeni Parlamento’da boş kalacak yaklaşık 30 sandalye, yasadışı silahlı grupların ülkenin bazı bölgelerinde seçmenlerin oy kullanmasını engellediğinin hatırlatması olacak” dedi.

Bununla birlikte, ilgili yasadışı eylemlerin, genel olarak seçimlerin meşruluğunu şüphe altında bırakmadığını kaydeden Barnet, “Söz konusu sandalyelerin olabildiği kadar en yakın zamanda doldurulmasını ve ilgili bölgelerin temsilcilerinin tüm Ukraynalıların refahı için açık diyalogda meslektaşlarına katılmasını bekliyoruz” diye belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.