SON DAKİKA
Hava Durumu

Ahıska Türkü kardeşler Türkiye için yarışmak istiyor

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2008 11:19
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2008 11:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ahıska Türkü kardeşler Türkiye için yarışmak istiyor
     Özbekistan doğumlu Ahıska Türk'ü kardeşler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçip, Dünya ve Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonalarında Türk bayrağını dalgalandırmak istiyor.
     Honaz ilçesine yaklaşık 8 ay önce gelen bilek güreşi şampiyonu Farid (27) ile kardeşleri Jamshid (26) ve Elşad Usmanov (20), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçebilmek için müracaat ettiklerini, ancak 2 yıl geçmesi gerektiğini öğrendiklerini söyledi.
     Şampiyon kardeşler, bu sürecin uzun olduğunu ve beklemek yerine 2 yılda gerçekleştirilecek Dünya ve Avrupa şampiyonalarında mücadele edip Türkiye'ye altın madalya kazandırmak istediklerini belirtti.
     Japonya, Polonya ve Bulgaristan'da 2005-2006 ve 2007 yıllarında 110 ve artı kilolarda 3 şampiyonluğu, 1 Dünya, 4 Asya birinciliği ve 4 kez ikincilikleri bulunan, ''Asya'nın En Büyük Bilekçisi'' unvanı alan ağabey Farid Usmanov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Özbekistan için çok mücadele edip, madalya kazandım ama artık Türk bayrağı altında kazanmak istiyorum, çünkü ben Türk'üm'' dedi.
     Doğduklarından bu yana Özbekistan'da yaşadıklarını belirten Farid Usmanov, akraba ve yakınlarının Türkiye'ye, ''anavatana'' döndüklerini, bu nedenle de kendilerinin de yurda dönüş yaptıklarını söyledi.
     Özbekistan'da bir çok dünya ve Avrupa şampiyonalarında mücadele ettiklerini ve derece aldıklarını anlatan Farid Usmanov, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçemedikleri için bu şampiyonalara Türkiye adına katılamadıklarını kaydetti.
     Artık kendi vatanı için kazanmak istediğini ifade eden Farid Usmanov, şöyle konuştu:
     ''Normal şartlarda Ahıska Türkleri 2 sene ikamet ettiği zaman zaten vatandaşlık hakkını elde ediyor. Bir sporcu, bir dünya şampiyonu olarak yurt dışında bulunduğum ülkenin bayrağını zaten dalgalandırdım, ama ben Türk'üm. Türk olduğum için de artık Türk bayrağını dalgalandırmak istiyorum. Türk vatandaşlığına geçmek istiyoruz. Ben neden 2 sene bekleyeyim ki? İki senede 2 kez Avrupa ve iki kez de Dünya Şampiyonu olabilme ihtimalim var. O nedenle büyük umudumuz, bir an önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçmek. Şu anda elimiz kolumuz bağlı oturuyoruz. Vatandaşlığımızı bekliyoruz. Spordan sorumlu Devlet Bakanlığına müracaat ettik ama bir sonuç alamadık.''
     Tacikistan ve Kazakistan'da düzenlenen Asya Şampiyonası'ndaki Gençler ve Büyükler kategorilerinde 110 ve üzeri kiloda 4 kez birinciliği bulunan Elşad Usmanov ise her şeylerini Özbekistan'da bırakıp, Türkiye'ye geldiklerini söyledi.
     Türkiye'de spora devam etmek istediklerini belirten Elşad Usmanov da ''uluslararası şampiyonalardan dönerken altın madalyayı gidip de Özbekistan'a ya da Rusya'ya vermek değil, Türk Bayrağının dalgalandığı vatanımıza getirmek istiyoruz. Türk vatandaşı olmak istiyoruz'' dedi.
     Japonya'da 100 kiloda 1 Dünya dördüncülüğü, 4 Asya Şampiyonası birinciliği bulunan Jamshid Usmanov da ''Olimpiyat oyunlarında 2 Çinli Türkiye'ye gelip bir ay içinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldular, ama biz Ahıska Türkü olarak, yani Türk olarak vatandaşlık alamıyoruz. 3 aydan beri uğraşıyoruz. Dünya çapında önemli derecelerimiz var, ama bir türlü vatandaşlık alamıyoruz. Türk'üm, Dünya şampiyonalarında Türkiye'yi temsil etmek istiyorum'' diye konuştu.
     Öte yandan kardeşler, kendilerini Türkiye Bilek Güreşi Federasyonu yetkililerinin Türkiye'ye davet ettiklerini öne sürdü.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.