SON DAKİKA
Hava Durumu

Aksyonov: Kırım Tatarlarının Rusya’ya adaptesi için her şeyi yapıyoruz

Haber Giriş Tarihi: 17.10.2014 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 17.10.2014 14:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Aksyonov: Kırım Tatarlarının Rusya’ya adaptesi için her şeyi yapıyoruz

Kırım Başkanı Sergey Aksyonov,yönetiminin, Kırım Tatarlarının Rusya Federasyonundaki yaşama alışması için elinden gelen her şeyi yaptığını iddia etti.

Moskova'da 16 Eylül'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Aksyonov, “Devlet Başkanımız tüm din mensuplarına, tüm iman edenlere dikkat ayırıyor. Günümüzde Devlet Başkanımızın talimatı üzerine Kırım’da bulunan tüm devlet organları, Kırım Tatarlarının Rusya Federasyonunun mevzuatına ve yaşamına alışması için elinden gelen her şeyi yapıyor” dedi.

Aksyonov ayrıca, Kırım Tatarlarının Rusya’nın Kırım ilhakını desteklediğini öne sürdü.

Sürgün edilen halkları desteklemek için Kırım'a 10 milyar rublenin ayrıldığını anlatan Aksyonov, “Bu tutar, Ukrayna’nın tüm yıllarda ayırmaya planladığı paraların 10 katı” dedi.

Aksyonov, sürgün edilenler için ayrılan paraların nerede ve nasıl harcandığını açıklamadı.

Daha önce Aksyonov, Rusya’nın farklı bölgelerinden Kırım’a gönderilen insani yardımın büyük kısmının Kırımlı yetkililer tarafından çalındığını bildirmişti. Kırım Başsavcısı Natalya Poklonskaya, hırsızlığa ilişkin davaların açıldığını ama hala insani yardımı çalan kişilerin tespit edilmediğini belirtmişti.

Aksyonov ayrıca, Kırım yönetimi ile Kırım Tatarları arasında anlaşmazlıkların olmadığını iddia etti.

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinden sonra Rusya ve Kırım yönetimi tarafından Kırım Tatarlarına karşı devamlı baskı uygulanıyor. Kırım Tatarlarının liderlerine Kırım’a giriş yasaklandı. Kırım Tatarlarının evlerine, okullarına, medreselerine ve camilere baskınlar düzenleniyor. Ayrıca Kırım’da sürekli Kırım Tatarları kaçırılıp daha sonra ölü bulunuyor. Birçok ülke ve uluslararası kuruluşlar, Rusya’yı Kırım Tatarlarına uyguladığı baskıları durdurmaya çağırırken, uluslararası uzmanlar ilgili baskıları yeni soykırıma benzetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.