SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya Büyükelçisi: Avrupa’nın desteği için sonuçları gösterin

Almanya’nın Ukrayna Büyükelçisi, Avrupa’nın Ukrayna’ya desteğinin devam etmesi için Ukrayna’nın reformların ara sonuçlarını göstermesi gerektiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2016 19:09
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2016 19:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanya Büyükelçisi: Avrupa’nın desteği için sonuçları gösterin

Almanya’nın Ukrayna Büyükelçisi Ernst Reichel, Batı’nın Ukrayna’yı desteğinin ülkenin reformlarda, yolsuzlukla mücadele ve Minsk Anlaşmaları’nın yerine getirilmesinde ulaşılan sonuçları göstermesi halinde devam edeceğini söyledi.

Kiev’de 21 Aralık tarihinde Dünya Politikası Enstitüsü tarafından düzenlenen dış politika forumunda konuşan Ernst Reichel, “Ukrayna ile dayanışma gösteriyoruz ve ülkenize diplomatik araçların yanı sıra bşka vasıtalar aracılığıyla da destek gösteriyoruz. Ama bununla birlikte, ABD’de yönetimin değişmesi ve bir dizi Avrupa ülkesinde seçimlerin yapılması sonucunda, Ukrayna’daki bazı süreçlere ilişkin öfkenin arttığı da belirtilmeli. Bunlar arasında ilk önce reformların yavaş hızı, Minsk Anlaşmalarında bir ilerlemenin olmaması yer alıyor. Bu durumda Ukrayna, bu yönde bir eleştirinin asılsız olduğunu kanıtlamalı” dedi.

Almanya Büyükelçisi’nin fikrini paylaşan Dünya Politikası Enstitüsü Müdürü Alyona Getmançuk, Ukrayna’nın ilk önce kendi gücüne dayanması gerektiğini ifade eti.
 
Alyona Getmançuk, “Günümüzde dünya türbülansa giriyor. Dünya Politikası Enstitüsü tarafından düzenlenen araştırmaya katılan uzmanlar, “Ukrayna Batı’nın şartsız desteğini beklememeli” uyarısında bulundu. Batı’nın birçok siyasi gücü için Ukrayna günümüzde de doğal bir ortak değil. Dünyanın diğer bölgeleri ise 25 yıl içinde Ukrayna politikasının amacı olmadı. Ukrayna kimi ülkelerle sıfırdan başlayarak, kimileriyle de yeniden işbirliği kurarak birçok devletle işbirliği yapmayı öğrenmek zorunda olacak” diye kaydetti.

ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Marie Jovanovitch, bu fikri destekleyerek ABD tarafından desteğin devam etmesi için Ukrayna’nın başarılarını sergilemesi gerektiğini belirtti.
 
Jovanovitch, “Günümüzde ABD ve AB başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde büyük değişiklikler söz konusu. ABD’de Ukrayna’ya ilişkin fikir birliği var ve ABD sakinleri de Ukrayna’yı destekliyor. Ama bizim Ukraynalıların desteğe layık olduğunu görmemiz ve güvenilir ortak olarak kalmamız için Ukrayna kendi başarı öyküsünü göstermeli” şekilde konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.