SON DAKİKA
Hava Durumu

Anayasa değişikliklerinin ne zaman sunulacağı açıklandı

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Anayasa değişikliklerinin hazırlanmasıyla ilgilenen Çalışma Grubunun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2018 22:49
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2018 23:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Anayasa değişikliklerinin ne zaman sunulacağı açıklandı

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Ukrayna Anayasasının “Kırım Özerk Cumhuriyeti” başlıklı 10. Bölümünde yapılacak değişiklik ve eklemeleri hazırlayan Çalışma Grubunun düzenlenecek iki toplantıdan sonra değişiklikler tasarısını Anayasa Komisyonuna sunmaya hazır olacağını açıkladı.
 
Konuyla ilgili kişisel Facebook sayfasında açıklama yapan Refat Çubarov, “Bugün Ukrayna Anayasasının 10. Bölümünde yapılacak değişiklik ve eklemeleri hazırlayan Çalışma Grubu üyeleri ahenkli bir çalışma gerçekleştirdi … Düzenlenecek iki toplantıdan sonra Anayasa Komisyonuna sunulmaya hazır olacak gibi gözüküyor” diye kaydetti.“KIRIM TATAR ÖZERKLİĞİNİN AÇIK MUHALİFLERİ YOK”Daha önce Refat Çubarov, günümüzde Ukrayna’da Kırım Tatar özerkliğinin kurulmasına açık şekilde karşı çıkan siyasi güç veya politikacıların olmadığını ifade etmişti. 168346Refat Çubarov, Kırım Anayasasında merkez ile bağların çok zayıf olduğunu ve Kırım Tatarları, etnik Ukrainler ve etnik Ruslar için eşit haklar garanti edilmediğini belirtti.UKRAYNA’DA ANAYASAYA KIRIM’IN STATÜSÜ DEĞİŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR BAŞLADIBilindiği gibi Ukrayna Parlamentosu’nda 7 Nisan 2017 tarihinde Kırım Tatar halkının statüsünü belirlemesi gereken 6315 sayılı yasa tasarısı kayda geçirildi. Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Georgiy Logvinskiy, Dmitriy Belotserkovets ve diğer milletvekilleri dahil olmak üzere 20’den fazla milletvekili tarafından hazırlanan tasarı, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin ulusal-bölgesel özerklik olarak yeniden düzenlenmesini öngörüyor. Bunun dışında, belgede Ukrayna’ya bağlı olarak kaderini tayin etme hakkı başta olmak üzere Kırım’ın yerli (köklü) halkının haklarının yerine getirilmesinin bazı yönleri de belirtildi. Ayrıca tasarıda Ukrayna’nın, yerli halk olarak Kırım Tatar halkının ve Ukrayna’daki tüm ulusal azınlıkların etnik, kültürel, dil ve dini kimliğinin korunması ve gelişmesinin garantisini verdiği de belirtildi. 
 
11 Mayıs tarihinde Ukrayna Anayasa Komisyonu, Ukrayna Anayasasının “Kırım Özerk Cumhuriyeti” başlıklı 10. Bölümüne getirilecek düzenlemeleri hazırlayacak çalışma grubunu kurdu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.