SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Birliği, Kardak krizinde Yunanistan'ın tarafını seçti

Türkiye ve Yunanistan arasındaki Kardak gerilimi tırmanırken, AB bu krizde üyesi olan Yunanistan'ın tarafını seçti.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2018 19:09
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2018 19:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Birliği, Kardak krizinde Yunanistan'ın tarafını seçti

Türkiye ve Yunanistan arasındaki Kardak gerilimi tırmanırken, AB (Avrupa Birliği) bu krizde üyesi olan Yunanistan'ın tarafını seçti.

AB'den bugün 13 Şubat tarihinde yapılan açıklamada, Ege sularındaki her tür provokasyona karşı uyarıda bulunuldu. AB Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker'in sözcüsü açıklamasında, Türkiye'yi "iki komşuluk ilişkilerini zedeleyebilecek eylemlere karşı mesafeli olmaya" çağırdı. Sözcü, Türkiye'nin AB üyesi ülkelerin karasuları ve hava sahası üzerindeki egemenlik haklarına saygılı olması gerektiğini belirtti.

AB Komisyonu, "Kazada Türk botunun çarptığı Yunan teknesinin Avrupa Birliği Sınır Koruma ve Sahil Güvenlik Teşkilatı tarafından ortak finanse edildiği" yönünde açıklama yaptı. Komisyon Sözcüsü, bu kazanın Avrupa'daki vergi mükelleflerini de ilgilendirdiğini belirtti.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ise Türkiye'ye 'herhangi bir AB üyesine yönelik tehdit veya eylemlerden kaçınma, bunun yerine iyi komşuluk ilişkilerine, anlaşmazlıkların barışçıl çözümüne bağlı kalması ve toprak egemenliğine saygı göstermesi' çağrısında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.