SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Komisyonu Türkiye raporunu açıkladı

Eski adıyla İlerleme Raporu yeni adıyle Türkiye Ülke Raporu olan belge Avrupa Birliği Komisyonu tarafından açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2018 18:49
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2018 18:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Komisyonu Türkiye raporunu açıkladı

AB, Türkiye'nin mültecilerin konusundaki faaliyetlerini 'olağanüstü' ifadesiyle övdü. Raporda, "AB Türkiye'den dev adımlarla uzaklaştı" ifadesi yer aldı

AB Komisyonu’nun geçen yıl hariç 1998’den bu yana her yıl düzenli olarak yayımladığı rapor, şu ana kadar Türkiye hakkında hazırlanmış eleştiri düzeyi en yüksek belge olma özelliğine sahip.

AB Komisyonu'nun FETÖ'yü terör örgütü olarak tanımlayacağına yönelik iddialar yer almıştı. AB Komisyonu raporda FETÖ'yü terör örgütü olarak tanımlamadı.

 

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİN KINANMASI

Raporda ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminin güçlü bir şekilde kınandığı bilgisi aktarıldı.

 

MÜLTECİ ÇALIŞMALARI

Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile ilgili İlerleme Raporunda mülteci konusunda yapılan çalışmalar olağanüstü olarak nitelendirilerek hayli olumlu değerlendirildi.

 

ÜYELİK MÜZAKERELERİ

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB'nin Arnavutluk ve Makedonya'nın üyelik müzakereleri konuşmalarının yeniden tartışılacağını açıkladı.

Raporda Türkiye'nin AB'ye üyelik müzkarelerinde yeni başlık açılmasına yönelik bir öneri yer almadı, ancak müzakerelerin sonlandırılması tavsiyesinde de bulunulmadı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.