SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri: Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Avrupa’nın Türkiye’ye, Türkiye’nin de Avrupa’ya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 15:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri: Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, "Avrupa'nın maruz kaldığı sert rüzgarlara verilecek en kuvvetli cevap birlikte dik ve güçlü durmaktır. Avrupa'nın Türkiye'ye, Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı var. Birlikte dik durmalıyız” ifadelerinde bulundu.

Jagland, Türkiye'deki temasları kapsamında Türkiye Adalet Akademisince bugün 16 Şubat’ta, Anayasa Mahkemesi'nde düzenlenen konferansta konuştu.

Avrupa Konseyinin 15 Temmuz kanlı darbe girişimi karşısında Türkiye'ye verdiği desteği anımsatan Jagland, "Kendi adıma konuşmam gerekirse, 15 Temmuz darbe girişiminin ardındaki suçu ve Türkiye'nin yüzleştiği terör sorununu anlamıyor değilim. Aksine bütün bunları çok iyi anlıyorum. Temmuz 2016'da Avrupa Konseyi darbe girişimini kınamakta gecikmedi ve ben de Türkiye'nin beraberliğimize ve desteğimize güvenebileceğini açıkça ifade ettim" diye kaydetti.

Jagland, darbe sonrası gerçekleşen yargılamaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihat hukuku ile uyumlu olması gerektiğini söyledi. Jagland, "Yetkililerin işlenen suçları soruşturması gerektiği doğru. Ayrıca bu suçları işleyenlere dava da açılmalı. Bu açık ve net. Olağanüstü koşullarda acil durum önlemleri alınmalı. Bu AİHS ve AİHM içtihatı ile uyumlu yapılmalı" ifadelerini kullandı.

Son yıllarda Avrupa Konseyine üye ülkelerde ekonomik kriz, terör olayları, toplu göçler ve Avrupa'nın sınırları ve kontrolü dışında gerçekleşen bir savaşın neden olduğu problemlerin bulunduğunu dile getiren Jagland, bu sorunlarla mücadelede Türkiye ile iş birliğinin öneminin altını çizdi.

 

"Birlikte dik durmalıyız"

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, ayrıca: "Kıtadaki sistemiz ve insanlarımızın çıkarlarını korumak için ittifaka ve ortak tutuma ihtiyacımız var. Bunu Türkiye olmadan yapamayız. Avrupa'nın maruz kaldığı sert rüzgarlara verilecek en kuvvetli cevap birlikte dik ve güçlü durmaktır. Avrupa'nın Türkiye'ye, Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı var. Birlikte dik durmalıyız." açıklamasında da bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.