SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Konseyi, Rusya’nın saldırgan olduğunu tanıdı

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2014 16:44
Haber Güncellenme Tarihi: 16.10.2014 15:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Konseyi, Rusya’nın saldırgan olduğunu tanıdı

Avrupa Konseyi’nin Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, ‘Ukrayna ve komşu ülkelerde ayrılıkçılık’ başlıklı bildirisini kabul etti.

16 Ekim Perşembe günü kabul edilen bildiri için 71 delege evet oyu verirken 22 delege hayır dedi. Bildiriye karşı çıkanlar arasında Rusya, Ermenistan ve diğer birkaç ülkenin Rusya yanlısı temsilcileri vardı.

Söz konusu bildiri, Rusya Federasyonun Ukrayna’daki olaylara askeri müdahale gerçekleştirdiğini resmi olarak kabul etti.

Kabul edilen belgede, “Kongre, Rusya’nın Ukrayna doğusuna her türlü askeri müdahaleyi ve Rusya’nın komşu ülkelere yaptığı her türlü baskıları kınıyor” diye kaydedildi.

Bildiride ayrıca, “Rusya’nın uluslararası norm ve prensiplere aykırı geldiği için kıtanın güvenliği ciddi tehdit altında. Paralı askerlerin ve yabancı orduların desteklediği silahlı ayrılıkçılık, kongrenin desteklediği her şeye aykırıdır” belirtildi.

Kongre toplantısı sırasında Rus üyeler, bildiride Rusya ile ilgili olumsuz tüm maddeleri sildirmek istese de başka ülkelerin desteğini alamadı.

Kongre üyesi olan Belçikalı Mark Kool, “Rusya’ya karşı baskı istemiyoruz. Rusya, büyük bir Avrupa ülkesidir. Ama diyalog istiyorsanız, diyaloğu kurduğunuz tarafa saygı duymalısınız” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.