SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa ülkelerinden Donbas'a barış gücü gönderilmesine destek

Finlandiya Cumhurbaşkanı, Ukrayna’daki çatışmanın Avrupa için büyük bir sorun olduğunu ifade ederek, Birleşmiş Milletler'de (BM) karar kabul edilirse asker göndermeye hazır olduklarını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2018 10:37
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2018 10:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa ülkelerinden Donbas'a barış gücü gönderilmesine destek

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, BM teşkilatında Donbas ile ilgili karar kabul edilmesi halinde gönderilecek barış misyonuna katılmaya hazır olduklarını söyledi.
 
Münih'te 
18 Şubat 2018'de düzenlenen Güvenlik Konferansı’nda gazetecilere konuşan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Ukrayna’daki çatışmanın Avrupa için büyük bir sorun olduğunu ve Finlandiya’nın bu sorunun çözülmesine yardımcı olabileceği halde bunu yapmaya hazır olduğunu ifade etti.
 
Sauli Niinistö, “Avrupa’daki en ciddi sorunlardan biri söz konusu… İlgili anlaşmaya varılırsa ve anlaşma Birleşmiş Milletler teşkilatının geniş çaplı yetkisinde olursa; evet, bu Avrupa kilidini açmak Finlandiya’nın çıkarlarında olacak” diye kaydetti.163975 İsveç’ten destekBatı ve Rusya’nın karşı çıkmaması halde İsveç’in de Birleşmiş Milletler teşkilatının Donbas’a göndereceği barış misyonuna katılacağını ifade edildi.Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde ilgili açıklamada bulunan İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, “Gereken şartların sağlandığını ve bu misyonun yardım edeceğini görürsek bunun için açığız. Henüz orada değiliz ama bu olumlu bir şey” şeklinde konuştu. Ukrayna Barış Gücü çağrısında bulunmuştu
 
Bilindiği gibi Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 20 Eylül 2017'de katıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında BM’ye Donbas’a barış gücü gönderme çağrısı yaptı. Poroşenko, “Donbas’a barış gücü gönderilmesi ile ilgili talebi tasdik etmek istiyorum. Bu ne kadar erken gerçekleştirilirse o kadar iyi” diyerek Ukrayna-Rusya sınırının, Ukrayna yönetiminin geçici olarak kontrolü altında olmayan bölgesi üzerinde uluslararası bir kontrol mekanizmasının güvenliği sağlaması gerektiğini ekledi.Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Eylül 2017'de Ukrayna’nın Donbas bölgesine Birleşmiş Milletler (BM) barış gücünün gönderilmesinin “yerinde” olduğunu ifade ederek Rusya Dışişleri Bakanlığı’na Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ilgili kararı sunma görevi verdiğini bildirdi. Ruslar, Donbas’a barış gücünün AGİT misyonunun korunması için ve sadece Rusya yanlısı teröristler ile Ukraynalı askerler arasındaki ayırım çizgisine göndermek istiyor, ayrıca misyon için görüşmelerin başlaması adına Ukrayna’nın, ayrılıkçı teröristlerin kurduğu sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerinin sözde yönetimlerini kabul etmesini talep ediyor. Ayrıca Rusya’nın teklifine göre barış misyonunun ağır silahların bulundurma ve sınırları kontrol etme hakkı olmayacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.