SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan Büyükelçisi Madatlı, Kırım Başbakanı Cartı’ya teşekkür etti

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2011 13:57
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2011 13:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan Büyükelçisi Madatlı, Kırım Başbakanı Cartı’ya teşekkür etti
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 09.03.2011 (QHA) – Aazerbaycan’ın Kiev Büyükelçisi Eynulla Madatlı, Akmescit’te Cuma Camii inşaatı sorununun çözülmesinden dolayı Kırım Başbakanı Vasiliy Cartı’ya teşekkürlerini bildirdi.

Akmescit Belediyesinin karşı tutumu nedeniyle Cuma Camii’nin inşaatı sorunu yıllardır çözülemiyordu. Kırım Müftülüğünün verdiği mücadelenin ardından Başbakan Cartı’nın girişimiyle cami için istenen toprak sağlandı.

Kırım Hükümetinin verdiği bilgiye göre Madatlı, gönderdiği mektupta, Cartı’nın Cuma Camii meslesinin çözümünde büyük rol oynadığını belirtti.

Akmescit şehrinde Müslümanların ihtiyacını karşılayabilecek büyük caminin inşası için yapılan mücadele 1990’lı yıllara kadar dayanıyor. Akmescit Belediye Şurası cami inşaatı için toprak ayırma kararına ancak bu yıl onay verdikten sonra 3 Martta caminin temeli atılabilmişti.

Madatlı, iki taraf için de cazip olan Ukrayna-Azerbaycan stratejik ilişkilerin ilerde sağlamlaşacağını umut ettiğini dile getirdi. Madatlı, “Biz Kırım Azerbaycanlılar Derneğinin Kırım Özerk Cumhuriyeti ile Nahçevan arasında kardeşlik ilişkilerini kurma teklifini destekliyoruz” dedi.

Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.