SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan'dan Hollanda'nın "sözde Ermeni soykırımı" kararına tepki

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hikmet Hacıyev, Hollanda Temsilciler Meclisi'nin 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını "soykırım" olarak tanımasına ilişkin kararının kasıtlı ve ön yargılı olduğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 15:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan'dan Hollanda'nın "sözde Ermeni soykırımı" kararına tepki

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hikmet Hacıyev, "Hollanda Temsilciler Meclisini, çifte standartı bir kenara bırakıp, adalet ve tarafsızlık ilkelerine göre hareket ederek Hocalı soykırımı konusunda da görüş bildirmeye davet ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hacıyev, bugün (23 Şubat) konuya ilişkin yayınladığı yazılı açıklamada, sahte tarihi bilgilerin kasıtlı siyasi amaçlar için kullanılmasını doğru bulmadıklarını vurgulayarak, Hollanda Temsilciler Meclisinin kararının kasıtlı ve önyargılı olduğunu bildirdi.

Ermenistan'ın çirkin siyasi amaçlarla arşivlerini açmadığını ve iddialarla ilgili tarihçilerin ortak araştırma yapmasını kabul etmediğine işaret eden Hacıyev, "Çünkü 1. Dünya Savaşı'nda Ermeniler Anadolu'da ve tarihi Azerbaycan toprakları olan Zengezur ve Gökçe bölgelerinde, Karabağ'da katliamlar yapmıştı. 1980'li yılların sonlarından başlayarak Ermenistan Azerbaycan'a karşı saldırı gerçekleştirmiş, sivillere karşı insanlık suçu işlemiştir. 26 Şubat 1992'de Ermenistan'ın şimdiki yöneticilerinin de bizzat komutanlığı altında Hocalı'da soykırım yapılmıştır. Hollanda Temsilciler Meclisini çifte standartı bir kenara bırakıp, adalet ve tarafsızlık ilkelerine göre hareket ederek Hocalı soykırımı konusunda da görüş bildirmeye davet ediyoruz." dedi.

 

Kararın bağlayıcılığı yok

Hollanda Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını "soykırım" olarak tanımıştı. Parlamentoda 3'e karşı 142 oyla kabul edilen önergeye sadece Türklerin kurduğu Denk Partisi karşı oy kullanmıştı.

Parlamentoda alınan karar, hükümet protokolüne uymuyor. Hükümet protokolüne göre, soykırımların tanınmasında, uluslararası mahkemelerin hükümleri, Birleşmiş Milletlerin (BM) bilimsel araştırma ve bulgularındaki açık ve net olan sonuçların yönlendirici olması gerekiyor. Hollanda'da hükümet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ne göre hareket ediyor. Bu nedenle kararın hükümet açısından bağlayıcılığı bulunmuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.