SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan Türkleri ile Kırım Tatarları birlikte sürgünü andı!

Sovyetler Birliği'nin 80 yıl önce gerçekleştirdiği Kırım Tatar Soykırımı anıldı. Kıyiv'de etkinlikler düzenlendi, dua edildi. Azerbaycanlılar desteklerini gösterdi ve sürgün acısı paylaşıldı.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2024 13:41
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2024 13:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan Türkleri ile Kırım Tatarları birlikte sürgünü andı!

Vatan Kırım’ın demografik yapısını değiştirmeyi amaçlayan Sovyetler Birliği, bundan tam 80 yıl önce dünya tarihinin en sistematik soykırım uygulamalarından birisini gerçekleştirdi. Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırımı Kurbanları Anma Günü munasebetiyle çok sayıda farklı etkinlik düzenlendi. Bu bağlamda, dün akşam Kıyiv’deki Bağımsızlık Meydanı’nda 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı kurbanları için dua okundu. Ayrıca işgalci Rusya’ya karşı Ukrayna'nın bağımsızlığı için savaşırken hayatını kaybeden Ukrayna ordusu askerleri için de dua edildi.

Azerbaycan diasporası temsilcisi Yalçın Kahramanoğlu tören öncesinde Ukrayna'daki Azerbaycan Türkleri için çağrıda bulunuldu. Azerbaycan basınına demeç veren Kahramanoğlu, Azerbaycan Türklerinin Ukrayna'da yaşayan köklü halklardan biri olan Kırım Tatarları ile her zaman birlikte etkinliklere katılım gösterdiğini bildirdi.

Kahramanoğlu sürgünün Kırım Tatar tarihinin en zor ve trajik günlerinden biri, belki de ilki olduğunu belirterek, "Sovyet rejimi Tatarlara karşı soykırım politikası yürüttü ve 1944'te tam da bu günde. insanlık dışı bir şekilde katledildiler. Vatanlarından sürgün edildiler. Bu sürgünde onbinlerce Kırım Tatarı hayatını kaybetti, vatanları, evleri işgal edildi. Bu acı gün, 2015 yılından bu yana Ukrayna'da devlet düzeyinde anılıyor. Biz Kıyiv'de yaşayan Azerbaycan toplumu olarak her zaman Kırım Tatar halkının yanında olduk. Bizi birleştiren değerler Kırım'ın özgürlük mücadelesi, kurucu atalarımızın yolu ve Ukrayna devletinin toprak bütünlüğüdür. Önderimiz Mustafa Ağa Kırımoğlu'nun önderliğinde bu mücadelede zafere ulaşacağımıza inancımız tamdır. Ukrayna efsanevi savaşçıların anavatanıdır. Tabi herkes efsane olamaz. Ancak efsanelerle birlikte tarihe geçmek de mümkün. Ne kadar zor olursa olsun Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü hep birlikte sağlayacağız." açıklamasını yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.