SON DAKİKA
Hava Durumu

Babin: “Kırım idari sınırında durum gergin”

Kırım idari sınırında suç oranının ve işgal altındaki bölgelerdeki ayrılıkçı unsurlarca yapılan istikrarı bozma çabalarının arttığı kayda geçiriliyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2018 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2018 17:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Babin: “Kırım idari sınırında durum gergin”

Ukrayna’nın ana kısmı ve Rusya tarafından işgal edilen Kırım yarımadası arasındaki idari sınırda durumun hayli gergin olduğu ifade edildi.
 
Konuyla ilgili QHA muhabirine konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Boris Babin, idari sınırın bulunduğu Geniçesk ilçesinde organize suç oranının, yasa dışı taşımacılık sayısının arttığını belirtti. 
 
Boris Babin, “Kırım idari sınırında durum çok gergin. Maalesef, Geniçesk ilçesinde devlet otoritesinin kaybolmasının belirtilerini gözlemleyebiliriz. Bölgede organize suç ve işgal altındaki bölgelerde bulunan ayrılıkçı unsurların istikrar bozucu hareketleri, yasa dışı olarak biyolojik kaynakları çıkarma, ayrıca Kırım’a yasa dışı taşımacılık gerçekleştirme açısından hayli kritik bir durum var. Durumu gözlemliyoruz ve Cumhurbaşkanı, yürütme yönetimi ve kolluk kuvvetleri organlarına ilgili teklifleri gönderiyoruz. Yüz yıl önce olduğu gibi o bölgedeki durum çok zor” diye kaydetti.169230Daha önce Ukrayna’nın ana kısmı ve Rusya tarafından işgal edilen Kırım yarımadası arasındaki idari sınırı kontrol etmek için insansız hava araçları (İHA) kullanılmaya başladığı bildirilmişti.
 
Ukrayna Devlet Sınır Güvenlik Teşkilatının Azak-Karadeniz Bölgesi Müdürlüğü Basın Servisinden yapılan açıklamaya göre Kırım idari sınırını gözlemlemek için Ukrayna’da üretilen Spectator-M insansız hava araçları kullanılıyor. İnsansız hava araçlarındaki kameralar, yaklaşık 2 kilometre yükseklikten 50 kilometrelik bölgeyi gözlemleme fırsatını sağlıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.