SON DAKİKA
Hava Durumu

Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde buğdayın fiyatı artıyor

Mart ayında, BDT ülkelerinde buğday ihracat fiyatlarının arttığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2018 14:59
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2018 15:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde buğdayın fiyatı artıyor

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde buğday ihracatı yapan ülkelerde, Mart ayında buğday ihracatı fiyatlarının artmaya devam ettiği açıklandı. 
 
Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütünden (FAO) yapılan açıklamada, fiyatların dengeli talep olması sonucunda güçlendiği ve Kazakistan haricinde diğer ihracatçı ülkelerde geçen yıla göre arttığı ifade edildi. 

Raporda Rusya Federasyonu’nda büyük ulusal sevkiyatların fiyatının ülke içi piyasasında dengeli olarak kaldığı ve geçen yılın Mart ayına göre daha düşük olduğu açıklandı. Gümrük organlarının verilerine göre Mart ayı sonu itibarıyla Rusya 31 milyon ton buğday ihraç etti. Bu rakamın geçen yılın rakamlarına göre yüzde 40 daha fazla olduğu ifade edildi. 1 Mart itibarıyla ülkedeki buğday rezervlerinin yıllık olarak yüzde 20 daha yüksek olduğu da hatırlatıldı.

Ukrayna’da bu durumun tam tersine yüksek kaliteli buğday rezervlerinin düşük olmasından dolayı iç piyasada buğday ve buğday unu fiyatlarının güçlenmdiği belirtildi. Buğday fiyatları, geçen yılın Mart ayına göre yüzde 10 arttı.

Kazakistan’da ise buğday unu fiyatlarının, ülke içi sevkiyatı iyi olmasından ve düşük ihracat talebi olmasından dolayı istikrarlı kaldığı belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.