SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Çavuşoğlu: Hollanda'nın aldığı kararın hiçbir bağlayıcılığı yok

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda Temsilciler Meclisinin 1915 olaylarını Ermeni soykırımı olarak tanıyan kararını değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 14:49
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 14:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bakan Çavuşoğlu: Hollanda'nın aldığı kararın hiçbir bağlayıcılığı yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda Parlamentosu'nun 1915'te yaşananları, soykırım olarak tanımasıyla ilgili konuşarak: "Hollanda'nın aldığı kararın hiçbir bağlayıcılığı yok” dedi.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Antalya'ya gelen Çavuşoğlu, Bağyaka Mahallesi'nde bugün (23 Şubat) düzenlenen Finike Belediyesi Hazır Beton ve Parke Tesisi Açılış programına katıldı.

Programda konuşan Çavuşoğlu’nun gündeme ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"Hollanda zaten aşırı akımların merkezi olmuştur. Irkçı partilerinin de desteği her zaman artar. Karar doğaldır ama yanlıştır. Siyasetçiler tarihle ilgili kıt bilgileriyle karar almamalıdır. Dışişleri Bakan Yardımcısı hükümetin bu kararı onaylamayacaklarını söylemiştir. Bizim savunduğumuz tezleri söylemiştir. 1915 olayları ile ilgili verilen kararlar var. Ama herkesi bağlayan AİHM kararları da vardır. 1 yıldır Hollanda ile ilişkilerimizde, referandum öncesi onların insanlığa ve hukuka sığmayan uygulamalarından sonra bir gerginlik oldu. Dışişleri Bakanı görevinden ayrıldı, ayrılmadan önce bazı girişimleri oldu. Biz de ilişkilerin düzelmesi için şartlarımızı sunduk.  Hollanda bizimle ilişkileri düzeltmek istiyorsa, böyle şeylerle uğraşmak yerine Türkiye'yi kazanmak için ne yapması gerektiğine kafa yormalı. Kararın hiçbir bağlayıcılığı yok. Kendi kendilerini tatmin etmişlerdir.”

 

Rusya ve İran’a çağrı

"Rusya ve İran rejimin garantörüdür. Astana sürecindeki amacımız güçlü bir şekilde Suriye'de ateşkesi tesis etmek ve çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulmasıydı. Biz muhalefetin, Rusya ve İran ise rejimin garantörü. Son zamanlarda rejimin ihlalleri çok arttı. Doğu Guta'da hava saldırıları kabul edilemez. Rusya ve İran'ın rejimi durdurması gerekiyor. İdlib'de terörist gruplar da var. Eli silahlı terör gruplarının başka yerlerden çıkmasına izin vermişlerdi. Şimdi onları gönderdikleri yerlere saldırıyorlar. Bu terör gruplarıyla mücadeleye birlikte devam edelim. Bugün BM'ye sunulan ateşkes tasarısı ve diğer önerilerin tamamı rejim ve muhalifler arasındaki ateşkestir. Ancak terör örgütleriyle mücadele devam edecek. Çatışmaların başladığı günlerden bu yana Doğu Guta'da binlerce insan öldü. Yeter artık bu insanlar ölmesin. Ateşkes konusunda Rusya'nın da duyarlı olması lazım. Her iki ülkenin de daha fazla sorumluluk alması lazım."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.