SON DAKİKA
Hava Durumu

Başbakan Yıldırım Rusya'da

Rusya'ya resmi ziyaret gerçekleştiren Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü'ndeki konferansta konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2016 13:04
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2016 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Başbakan Yıldırım Rusya'da

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, resmi ziyaretle Rusya’da bulunuyor. Ülkede çeşitli temaslarda bulunacak Yıldırım, Rus mevkidaşı Dmitriy Medvedev ile bir araya gelecek ve Kazan'ı ziyaret edecek.

Yıldırım'ın beraberinde eşi Semiha Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da Rusya'da bulunuyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü'ndeki konferansta yaptığı konuşmada, ziyaretinin sadece Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ilişkilerin değil, acil çözüm bekleyen bölgesel ve uluslararası sorunların da çözülmesine katkı sağlayacağına yönelik inancını ifaderek, Türk ve Rus halklarının bin yıllık komşuluğunun bulunduğunu anımsattı.

İki halkın tarih sahnesine çıktığından beri hep yan yana yaşadığını, etkileşimlerinin olduğunu bildiren Başbakan Yıldırım, “Geçmişe baktığımızda Türkiye-Rusya ilişkilerinde daha çok iş birliği var, bazen de rekabet var.” Diye konuştu.

Antalya’ya davet etti

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de Türkiye ziyaretiyle bu yeni dönemin başlangıcının yapıldığını aktaran Başbakan Yıldırım, "Bu ziyaretlerle tekrar normale dönen ilişkilerimizdeki o bir yıllık dönemdeki duraksamayı geride bıraktığımızı düşünüyorum." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un geçen hafta Antalya'da bir araya geldiğini hatırlatan Başbakan Yıldırım, Çavuşoğlu'nun memleketi olan Antalya'nın Ruslar tarafından iyi bilindiğini aktardı.

Salonda bulunanların yarısının Antalya'ya gittiğine yönelik söylemlerini anımsatan Başbakan Yıldırım, "Diğer yarısını da önümüzdeki sene bekliyoruz" ifadesini kullandı.

"Ben projeciyim"

Mühendis kökenli olduğunu anlatan Başbakan Yıldırım, "Ben projeciyim, yol yaparım, köprü yaparım, altyapı, üstyapı, demiryolu, milletin hayatını kolaylaştırmak için birçok projeleri Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geçtiğimiz 14 yılda Türkiye'de gerçekleştirdik." diye konuştu.

"Mega proje" niteliğine sahip yatırımlara ilişkin bilgi veren Yıldırım, araç geçişini sağlayacak boğazın 106 metre derinliğinde inşa edilen tüp tünelin 20 Aralık'ta açılacağını belirtti.

Deniz altında bu kadar derinlikte inşa edilmiş başka bir tünelin olmadığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, dünyanın en büyük havalimanının inşasına da İstanbul'da başlandığını, Marmaray'ın 2013'te hayata geçirildiğini, üçüncü boğaz köprüsünün açıldığını, dünyanın üçüncü büyük köprüsünün de İzmit Körfezi'nde hizmete girdiğini anlattı.

"Şu anda dünyada ve bölgelerde yaşadığımız problemlerin kaynağı insanı ihmal etmekten kaynaklı." diyen Başbakan Binali Yıldırım, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

" Eğer insanların gerekli ihtiyaçları karşılansaydı, yaşadıkları ülkelerde, bölgelerde mutlu olmaları sağlansaydı, ne göç hevesi olacaktı ne de bölgelerinde karışıklık, savaşlar olacaktı. O yüzden Amerika'dan başlayıp, dünyaya yayılan küresel ekonomik krizin kaynağı da insanın ihmal edilmesidir. Ortadoğu'da ve bölgemizde devam eden savaşların kaynağı da insanın ihmal edilmesidir. Sonuç aynı ama şekiller tamamen farklı olabiliyor."

"Türkiye ve Rusya olarak önemli sorumluluklarımız var"

Başbakan Yıldırım, "Bölgenin özelliği dolayısıyla, bizim Rusya olarak, Türkiye olarak çok ama çok önemli görevimiz var, aynı zamanda sorumluluğumuz var. Bugün artık dünyadaki bütün ülkeler birbirine bağımlı. 'Bana ne Rusya'dan, bana ne Türkiye'den, bana ne Suriye'den, Irak'tan' deme şansımız yok. Güzellikler de sorunlar da aynen yansıyor. Bölgesel sorunlara ilgisiz kalırsak daha sonra bu sorunlar, alanı genişler, küresel soruna dönüşebilir. İşte, PKK terör örgütü, DEAŞ terör örgütü, El Kaide terör örgütü, bütün Boko Haram gibi terör örgütlerinin ortaya çıkmasının sebebi bölgesel sorunlardaki çözümde yaşanan gecikmedir. Bu gecikmeler daha sonra telafisi oldukça zor sorunları da beraberinde getiriyor."dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.