SON DAKİKA
Hava Durumu

Başbakan Yıldırım ve Merkel görüşmesi sona erdi

Başbakan Binali Yıldırım ve Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün, 15 Şubat tarihinde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştiriyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2018 20:12
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2018 20:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Başbakan Yıldırım ve Merkel görüşmesi sona erdi

Başbakan Binali Yıldırım ve Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün, 15 Şubat tarihinde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştiriyor. Başbakan Yıldırım, "15 Temmuz 2016'da yaşanan hain darbe girişimi sonrası darbecilerin yargılanması ve memuriyetten çıkarılanlar konusundaki düşüncelerini, Sayın Merkel bizimle bir kez daha paylaştı. Almanya bir hukuk devleti, Türkiye de bir hukuk devleti. Hukuk devleti kuralları içerisinde bunların yargılamaları devam ediyor." ifadelerini kullandı.

"Deniz Yücel ve diğer zanlılar, tabi ki belirli suçlamalara maruz olarak tutuklu durumdalar." diyen Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: "Bunlar, mahkemelerin kendi kapasitesinde, yetkisinde görülüyor ve bunlardan geçmişte birkaç tanesinin mahkemesi görüldü ve gereği yapıldı. Burada da ümit ediyorum ki hukuk devleti kuralları içerisinde gereken yapılacaktır. Bize düşen mahkemeye yardımcı olmak, mahkemenin işini kolaylaştırmak, onların önünü açmak."

"YPG, PYD/PKK'nın Suriye şubesidir"

Başbakan Yıldırım, "Türkiye - Almanya ilişkilerinde hassasiyetimiz belli. PKK terör örgütüdür, PYD/YPG terör örgütüdür. Aslında YPG, PYD/PKK'nın Suriye şubesidir. Bunu İngiltere de söylüyor, bunu Amerikan istihbarat örgütü de söylüyor. Dolayısıyla isimleri ne olursa olsun. Bunların amacı bölgede huzur bozmak ve yeni sorun alanları oluşturmak. Bu mücadeleyi verirken dostlarımızı daha fazla yanımızda görmeyi arzu ediyoruz." şeklinde konuştu.

"Bize yalan yanlış resim gösteren arkadaş bu gerçeği görsün"

"Mülteci konusu tek başına bizim sorunumuz değil, bizim ürettiğimiz bir sorun da değil. Bu sorunların hiçbirini başlatan da biz değiliz. Biz sadece sonuçlarına katlanıyoruz." ifadelerini kullanan Yıldırım, "Suriye'deki savaşı biz başlatmadık. Oradaki mülteci akını biz başlatmadık ama orada canını kurtarmaya çalışan 3,5 milyon insanı biz bağrımıza bastık, ekmeğimizi paylaştık. Bize yalan yanlış resim gösteren arkadaş bu gerçeği görsün. Ne yaptığımızı bütün dünya biliyor. Dolayısıyla alnımız ak. Yaptığımız işi biliyoruz." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.