SON DAKİKA
Hava Durumu

BBP heyetinden Kırım Tatar Milli Meclisi'ne ziyaret

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyet, çalışma ziyareti amacıyla Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2018 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 17.02.2018 12:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BBP heyetinden Kırım Tatar Milli Meclisi'ne ziyaret

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyet, 16 Şubat tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) liderleri ve temsilcileri ile bir araya geldi. 
 
Görüşmeye Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri Gayana Yüksel, Riza Şevkiyev ve diğer önemli isimler katıldı. 
 
Türk heyet, Kiev’e ziyaret amaçlarını anlatarak Türk toplumu ve Kırım Tatarları, Ahıska Türkleri ve Gagavuz Türkleri başta olmak üzere kardeş halkların temsilcileri ile görüşmek için Ukrayna'da bulunduklarını ifade ettiler. Heyet bundan önce 15 Şubat tarihinde Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’ni ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Ukrayna ofisini ziyaret etti.652016 Şubat'ta KTMM ile gerçekleştirilen görüşme esnasında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatarlarının durumunun özel olarak masaya yatırıldığı belirtildi. Bilindiği gibi Türkiye Kırım’ın 2014'te Rusya tarafından işgalini tanımıyor ve Kırım Tatarlarına elinden gelen yardımı göstermeye devam ediyor.  
 
Kırım Tatar Milli Meclisi liderleri, Türk politikacılara işgal altındaki yarımadadaki durum, Kırım Tatarları ve Ukrayna yanlısı aktivistlere yönelik bitmek bilmeyen baskı, son zamanlarda güncel hale gelen Bahçesaray’daki Kırım Tatar kültürel mirası Hansaray’ın yok edilmesi meseleleri hakkında bilgi verdi. 
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve Kırım Tatarlarının hakları için mücadelesine gösterdiği desteğin önemini vurguladı. 

Ukrayna'nın başkenti Kiev'i ziyaret eden Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyetin, 14-17 Şubat tarihleri arasında Ukrayna'da bulunacağı biliniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.