SON DAKİKA
Hava Durumu

“Belarus barış misyonuna katılamaz”

Ukrayna ve ortaklarının çabaları, Rusya’nın “onun kurallarına göre kimsenin oynamayacağını” anlamasını sağlamaya yönelik olacak.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2018 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2018 16:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Belarus barış misyonuna katılamaz”

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı teröristler ve Ukraynalı askerler arasında çatışmaların devam ettiği Donbas bölgesine Birleşmiş Milletler (BM) barış misyonu gönderilmesi halinde Belarus’un bu misyona katılamayacağı duyuruldu.
 
Konuyla ilgili 19 Şubat tarihinde Ukrayna’nın bir televizyon kanalına konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı’nın Avrupa Entegrasyonundan Sorumlu Yardımcısı Yelena Zerkal, Belarus’un Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) üyesi olduğunu ve bundan dolayı Birleşmiş Milletler teşkilatının barış misyonuna katılamayacağını ifade etti.
 
Yelena Zerkal, “Bildiğim kadarıyla Belarus, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden çıkmadı ve bu örgütün üyesi olarak kalıyor. NATO’nun katılımını hariç tutuyorsak KGAÖ ülkelerinin de misyona katılmadığını söylememiz mantıklı olacaktır” diye kaydetti.161878Bunun dışında Zerkal, Rusya yanlısı teröristlerin Ukrayna’nın işgal ettikleri bölgelerinde kurduğu sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti terör örgütlerinin barış misyonu ile ilgili görüşmelerde taraflardan biri olmadığını, bundan dolayı Ukrayna ve ortaklarının çabalarının Rusya’nın, “onun kurallarına göre kimsenin oynamayacağını” anlamasını sağlamaya yönelik olacağını belirtti.
 
Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu’nun 6 ülkesi tarafından 7 Ekim 2002 tarihinde kurulan hükûmetlerarası askerî ittifak olarak biliniyor. KGAÖ’nün temelleri 15 Mayıs 1992’de Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te imzalanan Kolektif Güvenlik Antlaşması'na dayanıyor. Örgütün bölgesel meydan okumalara ve yasa dışı uyuşturucu kaçakçılığı dahil olmak üzere askeri-siyasi ile askeri stratejik nitelikli tehditlere karşı koymak oluşturulduğu ifade ediliyor.
 
Hatırlanacağı üzere, Belarus, Rusya yanlısı ayrılıkçıları tarafından işgal edilen Ukrayna’nın Donbas bölgesine barış gücü göndermeye hazır olduğunu ileri sürdü. 15 Kasım 2017’de Moskova’da açıklamalarda bulunan Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey, ülkesinin ilgili tarafların kabul etmesi durumunda Donbas bölgesindeki durumu çözmek için barış gücü birlikleri göndermeye hazır olduğunu dile getirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.