SON DAKİKA
Hava Durumu

Berlin saldırısı: AB çapında insan avı başlatıldı

Federal Savcılık, Berlin’deki Noel panayırına düzenlenen saldırının zanlısı olarak aranan Tunuslu Anis Amri’yi bulmak için yardımcı olanlara 100 bin euro ödül verileceğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2016 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2016 09:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Berlin saldırısı: AB çapında insan avı başlatıldı

Alman polisi, Berlin'de bir Noel pazarına TIR ile saldırarak 12 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan saldırgan veya saldırganları arıyor.

BBC Türkça'nin haberine göre, saldırının başlıca şüphelisi olarak tüm Avrupa'da aranan 23 yaşındaki Tunuslu Anis A. hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Uluslararası haber ajanslarına konuşan Alman yetkililer, Anis A.'nın otomatik silah elde etme amacıyla soygun yapıp yapmadığını öğrenebilmek için bu yıl içerisinde aylar boyunca izlendiğini, ancak delil yetersizliğinden bu uygulamaya son verildiğini söylediler.

Anis A., saldırıda kullanılan aracın şoför koltuğunun altında ona ait olduğu düşünülen bir kimlik bulunmasının ardından, saldırının birinci şüphelisi haline gelmişti.

Alman medyası şahsın fotoğraflarını yayımlarken, polis yetkilileri ise söz konusu kişinin silahlı ve tehlikeli olabileceği konusunda vatandaşları uyarıyor.

Şüphelinin TIR'ı çaldığı sırada TIR şoförü ile yaşadığı boğuşmada yaralanmış olabileceği de belirtiliyor.

'Ailesi sorguya alındı'

Tunus terörle mücadele yetkilileri de Anis A.'nın ülkede yaşayan ailesini sorguya aldıklarını duyurdu.

Tunus'un Mosaique FM radyo istasyonuna göre, şüphelinin ailesi yokluk içinde yaşıyor ve anne babası boşanmış.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, parlamentoda yaptığı konuşmasında yalnızca Almanya'da değil, tüm Avrupa Birliği çapında şüpheliyi aramaya başladıklarını açıklamıştı.

Anis A. adındaki kişinin geçen ay terörle mücadele birimlerine ihbar edildiği ve Haziran'dan beri sınır dışı edilmekle karşı karşıya olduğu da kaydediliyor.

Almanya, söz konusu kişinin yakalanmasına yol açacak bilgiyi verene 100 bin Euro'ya (yaklaşık 367 bin Türk Lirası) varan ödül vaadetti.

Saldırının ardından gözaltına alınan tek şüpheli, Pakistan kökenli Naved B., delil yetersizliği nedeniyle dün serbest bırakılmıştı.

Yetkililer, saldırının birden fazla kişi tarafından gerçekleştirilmiş olma ihtimalinin bulunduğunu, bu kişilerin silahlı bir şekilde sokaklarda olabileceğini açıkladı.

Bu nedenle Berlin'de güvenlik önlemleri artırıldı.

Berlin polisi, kendilerine saldırıyla ilgili 500 ayrı iddia ulaştığını açıklamıştı.

Berlin Belediye Başkanı Michael Müller, benzer saldırıları engellemek için Pazar yerlerinde ekstra polislerin görevlendirildiğini, güvenlik bariyerlerinin yerleştirildiğini açıkladı ve ekledi:

"Yapmanız gereken şey gözlerinizi açık tutmak ve tetikte olmak. Ama kamuya açık alanlarda güven içinde dolaşabilirsiniz. Paniğe gerek yok."

Saldırıyı dün Irak Şam İslam Devleti (DAEŞ) üstlenmiş, Amak ajansı üzerinden yaptığı açıklamada saldırının "Koalisyon ülkelerini hedef alma çağrılarına bir yanıt olarak" gerçekleştiğini iddia etmişti.

DAEŞ saldırıyı kendilerinin yaptığına veya saldırgana dair bir kanıt sunmasa da federal savcı Peter Frank, saldırının yapılma yönteminin radikal İslamcı bir tarzda olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ise bu konuda temkinli. Soruşturmada birkaç farklı senaryonun değerlendirildiğini belirten Maiziere, "Saldırgan veya saldırganlar yakalanana kadar dinlenmek yok" dedi.

Almanya'nın başkentinde gerçekleşen bu saldırı, Fransa'nın Nice kentinde 14 Temmuz günü kamyonla gerçekleştirilen ve 84 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyla aynı yöntemi kullanmış, kalabalık bir noktadaki insanları kamyonla ezmişti.

Hem DAEŞ hem de El Kaide, militanlarını saldırılarda bu yöntemi kullanmaya çağırıyordu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.