SON DAKİKA
Hava Durumu

Beyaz Saray: Kırım Ukrayna’ya iade edilene dek yaptırımlar devam edecek

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Kırım’ın işgali tanımadıklarını vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2018 13:11
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2018 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Beyaz Saray: Kırım Ukrayna’ya iade edilene dek yaptırımlar devam edecek

ABD’nin, Rusya tarafından 2014 yılında işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti Ukrayna’ya iade edilene kadar Rusya’ya yönelik yaptırımları kaldırmayacağını belirtti.2 Temmuz Pazartesi günü düzenlenen brifingde konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Kırım’ın Rusya tarafından ilhak girişimini tanımıyoruz. Bu konuda Rusya ile düşüncelerimizin farklı olduğunun bilincindeyiz. Ve bizim Rusya’ya yönelik Kırım yaptırımlarımız Rusya yarımadayı Ukrayna’ya iade edene dek geçerli olacaktır.” ifadelerini kullandı.Daha önce bir ABD Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kırım’a yönelik politikasının değişmez olarak kaldığını, ABD’nin uluslararasınca tanınan sınırlar çerçevesinde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini ifade etmişti.17156918 Haziran tarihinde telefon üzerinden düzenlenen basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi, ABD Başkanı Donald Trump’ın güya "Kırım’ın Rusya’nın olduğu" iddiasını yorumlayarak “Kırım’a yönelik politikamızın değişmez olarak kaldığını tekrarlıyoruz. Uluslararasınca tanınan sınırlar çerçevesinde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz” diye kaydetti.Amerikan BuzzFeed haber sitesi, haziran ayında Kanada’da gerçekleştirilen G7 Zirvesi görüşmesi esnasında ABD Başkanı Donald Trump’ın, “yarımada halkı Rusça konuştuğu için Kırım’ın Rusya’nın olduğunu” söylediğini ileri sürmüştü.Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Donald Trump’ın benzer ifadelerini duymadığını savunmuştu.KIRIM'IN İŞGALİİlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 16 Mart 2014 tarihinde sözde referandum düzenlendi. 18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, “Kırım ve Akyar'ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” bir anlaşma imzaladılar.
 
İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, dünyanın birçok ülkesi Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna Kırım’ı, geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak görüyor ve 7 Ekim 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından ilgili yasa imzalandı.
 
Avrupa birliği ve ABD, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uygulamaya başladı.Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.