SON DAKİKA
Hava Durumu

“Bir hafta içinde Kırım Tatarlarının evlerinde 40 arama yapıldı”

Haber Giriş Tarihi: 07.10.2014 11:10
Haber Güncellenme Tarihi: 07.10.2014 10:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Bir hafta içinde Kırım Tatarlarının evlerinde 40 arama yapıldı”

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, geçen hafta içerinde Kırım Tatarlarının evlerinde 40’tan fazla arama yapıldığını bildirdi.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kiev Ukrayna Kriz Medya Merkezi’nde 6 Ekim tarihinde düzenlenen basın toplantısında, “Sadece geçen hafta içerisinde Kırım Tatarlarında 40’tan fazla arama yapıldı. Arama nedeni olarak silah ve yasak kitaplar gösteriliyor. Aramalar, küstahlık, kaba davranış ve fiziksel güç kullanımıyla gerçekleştiriliyor” dedi.

Rusya'da yasak yayınlar arasında 2,5 bin kitabın yere aldığını belirten Kırımoğlu, “Onlar büyük, 200 sayfalık liste hazırladı. Listede, siyasi ve dini içerikli yaklaşık 2600 kitap yer alıyor” diye kaydetti.

Ukrayna Başsavcılığı, Kırım'da Kırım Tatarlarının kaçırılması olaylarına ilişkin dava açtı.

Ukrayna Başsavcılığı, Kırım’ın Karasupazar (Belogorsk) kasabasının Sarısu semtinde iki Kırım Tatar gencin kaçırılmasına ilişkin dava açtı.

Ukrayna Başsavcılığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, “27 Eylül 2014 tarihinde Kerasupazar’ın Sarısu semtinde minibüse bindirilen ve bilinmeyen bir yere götürülen 19 yaşındaki İslâm Cepparov ve 23 yaşındaki Cevcet İslâmov’un kaçırıldığı tespit edildi. Onların nerede bulunduğu henüz bilinmiyor” denildi.

27 Eylül Cumartesi günü Karasupazar’ın Sarısu semtinde askeri üniforma giyen kimliği belirsiz kişiler iki genç Kırım Tatarına saldırıp minibüse bindirdi ve bilinmeyen bir yere götürdü.

29 Eylül tarihinde Kezlev’de kaybolan Edem Asanov, 6 Ekim tarihinde ölü bulundu.

3 Ekim tarihinde akşam saatlerinde Eskender Apselamov adında bir Kırım Tatarının daha kaçırıldığı açıklandı. 1991 doğumlu Kurman (Krasnogvardeyskiy) bölgesi Kalinino köyünde ikamet eden Eskender Apselamov, Akmescit’teki kiralık evinden işe gitmek üzere çıktı. Ancak iş yerine ulaşmadı, kendisiyle irtibat kurulamıyor, telefonu cevap vermiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.