SON DAKİKA
Hava Durumu

Bozkır: Resmi Türk heyetleri işgal altındaki Kırım'ı ziyaret etmeyecektir

Ukrayna Parlamento Başkanı Andriy Parubiy, Volkan Bozkır başkanlığındaki Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu heyeti ile bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2018 18:50
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2018 19:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bozkır: Resmi Türk heyetleri işgal altındaki Kırım'ı ziyaret etmeyecektir

Ukrayna Verhovna Radası (Parlamento) Başkanı Andriy Parubiy, Volkan Bozkır başkanlığındaki Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti.

Görüşme sırasında taraflar, parlamento düzeyinde ikili ilişkilerin daha da yoğunlaştırılması ve uluslararası düzeyde destek konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Ukrayna Parlamentosu'ndan görüşmeyle ilgili yapılan açıklamaya göre, "Ukrayna için Türkiye gibi güvenilir ve sorumluluk sahibi bir müttefikin olması son derece önemli" olduğunu ifade eden Parlamento Başkanı Parubiy, son dönemde, özellikle iki ülkenin parlamentolar düzeyinde ikili diyaloğunun aktif şekilde geliştiğini hatırlatarak, “özellikle Rusya Federasyonu'nun saldırganlığına karşı mücadele yollarında  Türkiye’nin desteğinin Ukrayna için çok önemli olduğuna” işaret etti.

Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının desteklenmesi yönündeki istikrarlı politikasına değer verdiklerini kaydeden Parubiy, uluslararası düzeyde Türkiye’nin desteğinin Ukrayna için çok önemli olduğunu ve gelecekte bu desteğin devam edeceği ümidini dile getirerek, “Umarım ilişkilerimiz daha geniş ve yoğun hale gelecektir." dedi.

Öte yandan Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını desteklemeye devam edeceklerini kaydeden TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Türkiye’nin Kırım ve Donbas’ın işgalini asla kabul etmeyeceğini vurguladı. Bu tutumu tüm uluslararası platformlarda dile getirdiğini kaydeden Bozkır, “Ukrayna bizim için sadece komşu değil, stratejik ortaktır. Öncelikli hedefimiz güvenlik ve barışın sağlanmasıdır.” dedi.

BOZKIR’DAN YENİ İŞBİRLİĞİ FORMATI ÖNERİSİ

Bunun yanı sıra Bozkır, Ukrayna-Azerbaycan-Türkiye veya Ukrayna-Azerbaycan-Türkiye-Gürcistan şeklinde üçlü ve dörtlü formatta parlamento düzeyinde ek işbirliği boyutu önerisinde bulundu.

Özellikle Baltık-Karadeniz boyutunda bölgesel işbirliğini desteklediğini ve yeni formatların ilgisini çektiğini kaydeden Parubiy, bunun ekonomik ve siyasi işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunduğunu vurguladı.

“TÜRK HEYETLERİ RUSYA’NIN FORUMUNA KATILMASIN” ÇAĞRISI

Ukrayna Parlamento Başkanı Andriy Parubiy görüşme sırasında ayrıca, TBMM temsilcilerine Türk heyetlerinin Rusya’nın işgal ettiği Kırım’ın Yalta şehrinde düzenlediği uluslararası foruma katılmamaları çağrısında bulundu. Söz konusu forumun düzenlenmesinin uluslararası normların ihlali olduğuna işaret eden Parubiy,  “Bu diğer ülkelerin temsilcilerinin işgal altındaki Kırım’ı ziyaret etmeleri için kasıtlı bir provokasyondur. Kırım Tatarları için bu acı vericidir” dedi.

Resmi düzeyde hiçbir heyetin foruma katılmayacağını kaydeden Bozkır, işgal altındaki Kırım ile turizmin geliştirilmesini de desteklemediğini sözlerine ekledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.