SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyükelçi Ripert: Şimdilik Rusya’ya Mistral satışı imkansız

Haber Giriş Tarihi: 10.10.2014 15:16
Haber Güncellenme Tarihi: 10.10.2014 14:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Büyükelçi Ripert: Şimdilik Rusya’ya Mistral satışı imkansız

Fransa’nın Rusya’daki büyükelçisi Jean-Maurice Ripert, Ukrayna’daki krizin barışçıl yolla çözülmemesi nedeniyle Mistral tipi savaş gemilerinin Rusya’ya teslimatının şimdilik imkansız olduğunu belirtti.

Jean-Maurice Ripert, “Mistrallerin sevkiyatını olanaklı kılmak için Ukrayna’daki kriz şartlarında yeterince barış belirtileri yok” dedi.

Mistral sözleşmesinin feshedilmediğini anlatan Ripert, “Sevkiyat erteleniyor. Ukrayna’da barış olduğu ve Minsk’te imzalanan anlaşmanın maddeleri yerine getirildiği zaman biz karar vereceğiz” diye konuştu.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın resmi temsilcisi Aleksandr Lukaşeviç, Fransa’nın Mistralleri teslim etmesi ya da paraları iade etmesi gerektiğini söylemişti.

Rusya ile Fransa 2011 yılında 1,2 milyar Euro karşılığında Rus Donanması için iki tane Mistral tipi helikopter gemisi yapımı için anlaşma imzalamışlardı. Gemiler Fransa’nın Saint-Nazaire STX tersanesinde yapılıyor. İlk gemi olan Vladivostok’un planlara göre 2014’ün sonunda, ikinci geminin ise 2015 yılında Rus donanmasına teslim edilmesi gerekiyordu.

Mistral sınıfı gemiler Fransa’nın NATO standartlarında üye ülkeler için geliştirdiği, 16 helikopter, 4 çıkartma gemisi, 60 zırhlı araç ve 900 askeri aynı anda taşıyabilen modern savaş gemileridir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.