SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyükelçi Tezel, Ukrayna’dan Türk işadamlarına destek istedi

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2014 09:44
Haber Güncellenme Tarihi: 16.10.2014 09:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Büyükelçi Tezel, Ukrayna’dan Türk işadamlarına destek istedi

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Ukrayna hükümetinden ülkede Türk işadamlarına “yeşil ışık” verilmesini istedi.

Yönet Can Tezel, Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Herson’a tarifeli seferlerinin başlaması nedeniyle Herson havalimanında düzenlenen basın toplantısında, “Türk iş adamlarının Ukrayna’da faaliyete başlamasını destekliyoruz. Türkiye böyle girişimlere her türlü desteği sağlıyor ve Ukrayna hükümetinden, Türk vatandaşları, yatırımcıları, işadamların önünde yol açılmasını istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin desteği ne kadar çok olursa, Ukrayna’nın yaşadığı zorlukları o kadar hızlı atlatacağını belirten Yönet Can Tezel, Türkiye’nin, ülkelerin dost olduğundan ve Türkiye’nin Ukrayna’da kendi çıkarları olduğundan dolayı Ukrayna’yı desteklediğini ve ülkeler arasında işbirliğin güvenilir ve uzun vadeli olacağını kaydetti.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Herson bölgesine ziyareti çerçevesinde Herson Valisi Andrey Putilov’la da bir araya geldi.

Görüşme sırasında, Herson bölgesi ve Türkiye arasında ilişkilerin yeni düzeye çıkarılması gerektiğini vurgulayan Yönet Can Tezel, “Ülkeler arasında ilişkilerin bürokrasiye bağlı olmamalı, heyetlerin doğrudan işbirliği yapma olanağı olmalı” dedi.

Yönet Can Tezel’in teklifini destekleyen Herson Valisi Andrey Putilov, Valiliğin Herson bölgesinin, Türkiye Cumhuriyeti’yle işbirliği yapan öncelikli bölgeler listesine dahil edilmesi için Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’na başvuracağını bildirdi.

Herson bölgesinde ikamet eden Kırım Tatarlarına gösterilen destek için Putilov’a teşekkür eden Yönet Can Tezel, “Bölgede ikamet eden Kırım Tatarlarının durumuyla gerçekten ilgileniyorsunuz. Bundan dolayı yürekten teşekkür ediyoruz” dedi.

Herson bölgesi yönetimi için, özgürlük ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü koruma çabasıyla tanınan Kırım Tatarlarının desteklenmesi önemli olduğunu dile getiren Andrey Putilov, “Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Herson’a tarifeli seferlerinin başlaması nedeniyle düzenlen resmi açılış törenine Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da katıldı. Bunun, bölge için büyük öneme sahip olduğunu düşünüyorum, çünkü biz, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kaygısında beraberiz” diye kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.