SON DAKİKA
Hava Durumu

Cami sorunu - Deyç: ''Kırım’ın iskanı için atılan bir adım oldu''

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2011 11:51
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2011 11:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cami sorunu - Deyç: ''Kırım’ın iskanı için atılan bir adım oldu''
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 04.03.2011 (QHA) – Bölgeler Partisi üyesi Ukrayna milletvekili, eski Kırım Parlamentosu Başkanı Boris Deyç, Akmescit’te Kırım Müslümanlarının uzun yıllar süren mücadelesi sonucunda temeli atılan yeni cami ile ilgili olarak Kırım Müftütü hacı Emirali Ablayev’e gönderdiği mektupta cami sorunun çözülmesinin Kırım’ın iskanı için atılan yeni bir adım olduğunu kaydetti.
Deyç’in Ablayev’e gönderdiği mektupta şöyle deniliyor:
“Ben sağlık sorunları nedeniyle caminin temel atma törenine katılmadım. Caminin Yalta yolu üzerindeki arazide inşaatı ilgili 2004 yılında alınan ilk kararın alınmasıyla doğrudan ilgisi olan bir insan olarak din ve etnik köken gözetmeksizin bütün Kırım sakinlerine barış ve uyum dilemek istiyorum! Özel olarak Kırım Başbakanı Vasiliy Cartı’nın çalışmalarını belirtmek istiyorum. Cartı’nın bütün vatandaşların haklarının eşit olarak yerine getirilmesi konusunda takındığı prensipli tutumu cami inşaatı yeri etrafındaki sorunların güzel şekilde çözümünü sağladı. Caminin temel atma töreniyle biz Kırım’da iskân sağlanması, Ukrayna ve Kırım’da yaşayan bütün halkların birleşmesine doğru bir adım attık”.
Akmescit şehrinde Müslümanların ihtiyacını karşılayabilecek büyük caminin inşası için yapılan mücadele 1990’lı yıllara kadar dayanıyor. Akmescit Belediye Şurası cami inşaatı için toprak ayırma kararına ancak bu yıl onay verdikten sonra 3 Martta caminin temeli atıldı. Törene Kırım Ttaar Milli Meslisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Başbakanı Vasiliy Cartı, Ukrayna Cumhurbaşkanı Daimi Kırım Temsilcisi Vladimir Yatsuba, Moskova Patrikanesi Kırım Metropoliti Lazar, Kiev Patrikanesi Kırım Metropoliti Klement gibi ileri gelen devlet ve din adamları katıldı. Akmescit Belediye Şurası, 2004 yılında aldığı kararla Kırım Müftülüğüne cami inşaatı için şehrin Yalta çıkışında toprak ayırmıştı. Müftülük, inşaat için gerekli evrakları hazırlarken 2008 yılında belediye önceki kararını iptal ederek cami inşaatı için başka bir yerde toprak ayırmak istedi. Ancak Kırım Müslümanları bunu kabul etmedi ve protestoya başladı. Kırım Müftülüğü, konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkemeler hep Kırım Müftülüğü’nün lehine karar aldılari ancak Akmescit Belediyesi bu kararları yerine getirmek istemedi. Belediye bu yılın 15 Şubat günü talep edilen 2,7 hektarlık arsayı Kırım Müftülüğüne ayırdıktan sonra 2 Martta da toprağa sahip olma hakkını verdi.
Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.