SON DAKİKA
Hava Durumu

Çavuşoğlu, Cuma Camii için Cartı’ya teşekkür etti

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2011 09:59
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2011 09:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çavuşoğlu, Cuma Camii için Cartı’ya teşekkür etti
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 14.03.2011 (QHA) – Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Akmescit’te inşa edilecek olan büyük caminin yıllarca süren arsa sorununun çözümüne yaptığı katkılarından dolayı Kırım Başbakanı Vasiliy Cartı’ya teşekkür etti.
Kırım Başbakanlığından verilen bilgiye göre Mevlütoğu’nun Cartı’ya gönderdiği tebrik mesajında şöyle deniliyor: “Akmesccit Belediye Şurasının Kırım Müftülüğüne cami inşaatı için arazi ayırması haberini sevinçle karşıladım. Bu karar, Kırım’da yaşayan değişik etnik ve dini topluluklar arasında karşılıklı anlayış ve dostane ilişkilerin gelişmesine doğru yapılan bir adımdır.”
Cuma Camii inşaatı konusu, 1990’lı yıllarda ortaya çıktı. Akmescit Belediye Şurası, 2004 yılında Cami için Yalta yolu çıkışında bulunan arsayı ayırmıştı. Ancak Kırım Müftülüğü cami inşaatı için gereken evrakları hazırladıktan sonra aynı belediyenin yeni seçilen şura üyeleri 2008 yılında önceki kararı iptal etti ve müftülüğe camiyi başka yerde kurmayı teklif etti. Bunu kabul etmeyen müftülük konuyu mahkemeye taşıdı, Müslümanlar caminin Yalta yolu çıkışındaki arsada inşa etmesine izin verilmesi talebiyle protestolar yaptılar. Mahkemeler cami inşaatı konusunda müftülüğün lehine kararlar almasına rağmen Akmescit Belediyesi araziyi vermek istemiyordu. Sorun, 15 şubat 2011’de yapılan Akmescit Belediye Şurası toplantısında şuranın toprağı cami inşaatı vermesiyle çözüldü. Akmescit Belediye Şurası, 2 Martta aldığı kararla Kırım Müftülüğünü caminin kurulacağı arazinin sahibi yaptı. 3 Martta ise caminin temel atma töreni yapıldı.
Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.