SON DAKİKA
Hava Durumu

Çavuşoğlu: "İlişkiler ya düzelecek ya tamamen bozulacak"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'un Türkiye ziyareti hakkında "İlişkileri ya düzelteceğiz ya da tamamen bozulacak" değerlendirmesi yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2018 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2018 12:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çavuşoğlu: "İlişkiler ya düzelecek ya tamamen bozulacak"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'un Türkiye ziyareti hakkında "İlişkileri ya düzelteceğiz ya da tamamen bozulacak" değerlendirmesinde bulundu.

"ABD'den beklentilerimiz açık ve nettir. Artık biz vaat istemiyoruz, somut adımlar istiyoruz. Belli konuları konuşabilmemiz için kaybolan güvenin tesis edilmesi gerekiyor. Türkiye hiçbir dostuna yanlış yapmaz. Ama ABD'den çok ciddi yanlışlar gördük. FETÖ konusunda YPG konusunda ve başka konularda hatalar gördük. ABD bize verdiği sözleri tutmamıştır. Halkımızın da biz yöneticilerin de güveninin kaybolması doğaldır. Artık söz ve vaat değil, somut adımlar istiyoruz. Tillerson'dan bunu isteyeceğiz. İlişkilerimiz çok kritik bir noktada. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak.

'ABD, DEAŞ'lılara dokunmuyor'

Özellikle çöl bölgelerinde Irak sınırına yakın bölgelerde DEAŞ'lılar var. YPG ile iş birliğini sürdürmek için bir bahane olarak, buralardaki DEAŞ'lılara dokunmuyorlar. Afrin'deki YPG'li teröristler, tutuklu olan DEAŞ'lıları bıraktılar ve Türkiye ile ÖSO'ya karşı birlikte mücadele ediyorlar.

'ABD gereğini yapmazsa …'

Hem karadan ve hem havadan temizliyoruz. Eğer ABD gereğini yapmazsa, Münbiç ve Fırat'ın doğusu için de geçerlidir. Suriye topraklarını bu teröristlerden temizleyeceğiz. Afrin'i de Suriye halkına teslim edeceğiz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.