SON DAKİKA
Hava Durumu

Çek basını Salih Müslim’e karşı istenecek kişileri açıkladı

Çek yerel basını, Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranan ve Prag’da yakalanan terör örgütü PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslim’in Türkiye’de PKK ile işbirliği yaptıkları için tutuklanan iki Çek vatandaşı ile takas edilmek istendiğini yazdı.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2018 13:10
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2018 13:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çek basını Salih Müslim’e karşı istenecek kişileri açıkladı

Çekya yönetimi tarafından yerel basına sızdırılan bilgiye göre Çekya Dışişleri Bakanlığı Müslim’in Türkiye’ye iade edilmesi için Ankara ile takas masası görüşmelerine hazır olduğu bildirildi.

Çekya basının yazdığı takasın konusu ise 2016 Kasım tarihinde Türkiye-Suriye sınırında ele geçirilen ve terör örgütü PKK ile bağlantısı bulunduğu Türk güvenlik güçleri tarafından kanıtlanan Market Vşelihova ile Miroslav Farkas’un Salih Müslim’e karşılık serbest bırakılmaları oldu.

Türkiye’de tutuklu bulunan ve görülecek dava gününü bekleyen iki Çekya vatandaşının suçlu takası yoluyla ülkelerine gönderilmeli önerisi daha önce de Prag tarafından gündeme getirilmişti.

Ancak Ankara “Yasalar teröristler için eşit çalışır” gerekçesiyle Prag’ın suçlu takas önerisini ret etmişti.

Şırnak’ta yakalanmışlardı

2016 yılında, Türk güvenlik güçleri tarafından Şırnak'ta düzenlenen operasyonda terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin üyesi iki Çekya vatandaşı yakalandı. 

Farkas’ın terör örgütü YPG saflarında keskin nişancı olduğu, Vselıchova’nın ise Avrupa- Suriye arasında lojistik, sağlık ve eleman temini yaptığı ifade edilmişti.

Sosyal medyadaki paylaşımları incelenen iki YPG'linin Avrupa'daki çeşitli ülkelerde terör örgütü lehine propaganda yaptıkları ve büyükelçilikler önünde gerçekleştirilen Türkiye aleyhtarı gösterileri organize ettikleri belirlenmişti.

Zelane Botan kod adlı Marketa Vselichova'nın  (23) YPG'ye katıldığı daha önce bazı yabancı sitelerde de haber olmuş. Vselichova'nın üniversitede okurken Aralık 2015'te YPG'ye katıldığı iddia ediliyor.

YPG'ye yakın hesaplar daha önce sosyal medyada 'Serxwebun Botan' kod adlı Miroslav Farkas'a ilişkin paylaşımlarda bulunmuştu.

Türkiye’nin Prag Büyükelçisinin açıklamaları

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, Salih Müslim’in Prag’da yakalanmasıyla ilgili bugün (26 Şubat) Hürriyet’e verdiği demeçte şunları söyledi:

“Sizinle konuştuğum şu sıralar (TSİ 12.00) mahkeme önüne çıkarılıyor. Türk İnterpolü’nün talebi üzerine 24 Şubat akşamı yakalanmıştı. Konferans için gelmemiş. Burada Mariott Oteli’nde birtakım görüşmeleri varmış. Bizim İnterpol tespit edince Çekya İnterpolüne gereken başvuru yapılmış.

Biz de burada yoğun girişimler yaptık. Bizim talebimiz; suçluların iadesi talebi kapsamında geçici tutuklanması. Bunun için Adalet Bakanlığımız gerekli belgeleri gönderdi. Mahkeme kamuya açık değil. Dolayısıyla büyükelçilik olarak mahkeme salonuna girip izleyemiyoruz. Ancak çok yakından takip ediyoruz.

Birkaç saat içinde mahkeme ya tutuklama verecek ya da serbest bırakacak. Bizim talebimiz tutuklanması yönünde. Tutuklanma talebi çıkarsa Avrupa sözleşmelerine göre 40 gün süreyle tutuklu kalabilir ve Adalet Bakanlığımız Müslim’le ilgili İngilizce hazırlanmış iade talebine ilişkin dosyaları Çekya makamlarına bu süre içinde gönderecektir. Her yerde olduğu gibi burada da mahkemeler bağımsız. Kararını bekleyeceğiz.”

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.