SON DAKİKA
Hava Durumu

Ceppar: 26 Şubat resmi düzeyde Kırım Direniş Günü olmalı

Emine Ceppar, 26 Şubat tarihinin resmi düzeyde Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü olarak kabul edilmesinin Rus propagandasının yalanlarını çürütmeye yardımcı olacağını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2018 18:09
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2018 18:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ceppar: 26 Şubat resmi düzeyde Kırım Direniş Günü olmalı

Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 26 Şubat tarihinin resmi olarak Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü olarak ilan edilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bugün (20 Şubat) düzenlenen basın toplantısında gazetecilere konuşan Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 26 Şubat tarihinin resmi olarak Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü olarak kabul edilmesi ile ilgili belgenin Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından Cumhurbaşkanlığı idaresine gönderildiğini ve şimdi belgenin imzalanması konusunun incelendiğini belirtti.
 
Emine Ceppar, “Kırım’ın işgalinin yıldönümü dolayısıyla düzenlenen tüm etkinlikler 26 Şubat tarihine ithafen yapılıyor. Bu günün resmi olarak Kırım’ın Rusya’nın işgaline direniş günü olarak ilan edilmesi gerektiği kanaatindeyiz” diye kaydetti.
 
Ayrıca Bakan Yardımcısı Ceppar, 26 Şubat tarihine resmi statünün verilmesinin, Rusya propaganda medyalarının, Kırım’da güya “referandum” yapıldığı ve günümüzde tüm Kırımlıların mutlu yaşadığına ilişkin mitleri çürütmeye yardımcı olacağı fikrini de paylaştı.
 
Daha önce Ukrayna’da düzenlenecek uluslararası forum çerçevesinde Kırımlı siyasi tutuklular ile ilgili bir belgeselin gösterimi gerçekleştirileceğini bildirilmişti. Emine Ceppar, siyasi tutuklular ve yakınlarının röportajlarından oluşan belgesel filmin, Arapça, Türkçe ve İngilizceye tercüme edileceğini belirtti.
 
26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlamasını istemişti.
 
26 Şubat 2014'te Kırım Parlamentosu'nun yanında yapılan protesto gösterisi, Kırım Parlamentosu üyelerinin sözde "referandum" konulu oylamasının ertelenmesine sebep oldu. Daha sonra işgalci yönetim, "26 Şubat Toplumsal Karışıklıklar" ceza davasını açtı ve gösteri katılımcılarını cezai sorumluluğa tabi tutmaya başladı. Sözde "26 Şubat davası" kapsamında birçok Kırım Tatarı suçsuz oldukları halde yargılanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.