SON DAKİKA
Hava Durumu

Çinliler ABD'den çaldığı teknolojiyi İran'a satıyor!

Çinliler, ABD'den çaldığı olası askeri kullanım da dahil olmak üzere ABD yapımı elektronik bileşenleri İran'a satıyor.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2024 13:37
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 14:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çinliler ABD'den çaldığı teknolojiyi İran'a satıyor!

Çin'in masa altından Orta Doğu'da yürüttüğü faaliyetlerine bir yenisi daha eklendi. Devlet destekli Çin şirketleri, ABD'den çaldığı olası askeri kullanım da dahil olmak üzere ABD yapımı elektronik bileşenleri İran'a sattığı ortaya çıktı.

ÇİNLİLER İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI ORDUSU YARDIM EDİYOR

ABD Adalet Bakanlığından geçen hafta yapılan açıklamda, ABD yapımı askeri elektronik bileşenlerin dört Çin vatandaşı tarafından çalınarak İran'a satıldığı ve haklarında suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi. Suçlanan kişiler, ABD'den çaldığı bileşenleri Çin ve Hong Kong üzerinden elektronik parça kaçakçılığı yaparak, terör örgütü olarak tanımlanan İran Devrim Muhafızları Ordusu'na fayda sağlamakla suçlanıyor.

BALİSTİK FÜZE SİSTEMLERİNİN ÜRETİMİNDE KULLANILABİLECEK ELEKTRONİK VE BİLEŞENLER

İddianamede ismi bulunan 4 Çinli Baoşia Liu, Yiu Wa Yung, Yongşin Li ve Yanlai Cong'un, Çin'deki paravan şirketleri kullanarak, insansız hava araçları ve balistik füze sistemlerinin üretiminde kullanılabilecek elektronik ve bileşenler de dahil olmak üzere çift kullanımlı teknolojileri İran'a sattığı yer alıyor. Kaçırılan ürünlerin İran Devrim Muhafızları Ordusu ve İran Savunma ve Silahlı Kuvvetler Lojistik Bakanlığı ile bağlantılı olan rejimin füze ve insansız hava aracı üretimini denetleyen, yaptırım uygulanan İranlı kuruluşlaarına satıldığı belirtiliyor.

"TEDARİK ZİNCİRLERİNİ KESMEK İÇİN ELİMİZDEKİ HER ARACI KULLANACAĞIZ"

Dava bakan Başsavcı Yardımcısı Matthew Olsen, "ABD teknolojisini yasadışı yollardan elde etmeye yönelik bu çabalar ulusal güvenliğimizi doğrudan tehdit etmektedir ve İran rejiminin kötü niyetli faaliyetlerini besleyen yasadışı tedarik zincirlerini kesmek için elimizdeki her aracı kullanacağız" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.