SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov: ''Kırım’da insan kaçırma olayları ilhaktan sonra başladı''

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2014 11:45
Haber Güncellenme Tarihi: 16.10.2014 10:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov: ''Kırım’da insan kaçırma olayları ilhaktan sonra başladı''

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım’da Kırım Tatarlarının kaçırılması ve ortadan kaybolması olaylarının yarımadanın Rusya tarafından ilhak edilmesinin ardından başladığını söyledi.

Herson’da 15 Ekim tarihinde düzenlenen basın toplantısında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’a sorulan ilk sorulardan biri Kırım’da Kırım Tatarlarının kaybolması ve ardından ölü bulunmalarıyla ilgiliydi. Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinden önce Kırım Tatarlarının insan kaçırma, insanların kaybolması gibi olaylarla karşılaşmadığını dile getiren Çubarov, şimdi böyle olayların, Kırım Tatarlarının yaşamında düzenli olarak meydana geldiğini belirtti.

Mayıs ayında 3 Kırım Tatar gencinin kaybolduğunu hatırlatan Refat Çubarov, yakında 2 Kırım Tatar gencin, birçok tanığın olmasında rağmen araca bindirerek güpegündüz kaçırıldığını ve 1 Kırım Tatarlarının asılmış bulunduğunu ekledi. Resmi açıklamada gencin intihar ettiği söylenmesine rağmen Kırım Tatarlarının, meydana gelen son olaylar ışığında yeni yönetimin, söz konusu insanların kaybolmasında ve ölmesinde parmağı olmadığına inanmadığı belirtti.

Söz konusu olayları her zaman gündeme getirdiğini ve onların tekrarlanmasını önlemeye çalıştığını belirten Çubarov, olaylara çoğunun Aksyonov’un emrinde olan Rusya vatandaşlarından oluşan Kırım milislerinin karıştığını düşündüğünü dile getirdi.

Refat Çubarov, “Şimdi Kırım’da çok ağır suç olarak nitelendirilebilen birçok olay meydana geliyor, özellikle insan hakları alanında. Görevimiz, ilgili ihlallere, insanların takibatına ilişkisi olan herkesin, suçlarının cezasız kalmayacağını anlamasını sağlamak. Onlar mutlaka cezalandırılacak” dedi.

Kırım’da işlenen suçların gözetlendiğini belirten Refat Çubarov, “Yakın zamanda Başsavcılığın suç işleyen insan gruplarına karşı dava açıldığını ilan edeceğinin tanığı olacaksınız. İlgili insanlar, şiddet kullanarak iktidarı ele geçirmekle suçlanacak. Onlar arasında parlamento milletvekilleri, valiler, belediye başkanları, işgalci yönetimin yolunu izleyen herkes yer alacak” diye kaydetti.

Ayrıca, şimdi Viktor Yanukoviç'in iktidarı döneminde üst düzey büroktartlık yapmış olan Kırım Tatarlarının öncülüğünde kurulan ve Rusya Federasyonu ve onun kurumlarıyla işbirliği yapan Kırım Birliği teşkilatının Başkanlığını yapan eski Geniçesk Valisi Seytumer Nimetullayev’in hain ve alçak olduğunu söyleyen Refat Çubarov, “Nefret ettiğiniz birçok Ukrain ve Rus soyadları söyleyebilirim. Bizim de nefret edebileceğimiz birkaç kişi hakkımız olduğunu düşünün. Nimetullayev, halkına, devletine, kendisinin servet oluşturabilmesini sağlayan desteği veren topluma ihanet etti. Bizim de birkaç alçağa sahip olmaya hakkımız var” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.